Asgari ücret 20 bin TL olabilir!

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 2024 yılı için belirlenecek asgari ücretin 20 bin TL olabileceğini söyledi

Asgari ücret 20 bin TL olabilir!
3.12.2023 - 22:02
Kaynak: Haber Merkezi
381

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, 2024 yılı için belirlenecek asgari ücrete ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Asgari ücretin 20 bin TL olabileceğini belirten Erdursun, yapılması gerekenleri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla adım adım anlattı. 

 

ÇALIŞANLAR RAHATLAYABİLİR

Erdursun'un konuya ilişkin değerlendirmesi şu şekilde;

"Asgari Ücret ve diğer ücretler şu şekilde daha çok arttırılabilir.

-Ocak ayında asgari ücret komisyonunun belirleyeceği zam ücretlere yansıtılmalı,

-Normal zam dışında belirlenecek seyyanen artış rakamı belirlenerek işverence işçinin maaşına ilave edilmeli ve bu tutar işverenin ödeyeceği vergiden mahsup edilmelidir.

-Yani şirketler karlarının bir kısmını devlete öderken bir kısmını da çalışanının maaşına ilave etmelidir.

-Bu durumda çalışanın ücreti daha çok artar, ücret artışının işverene maliyeti düşer, devlet ücrete katkı koymuş olur, ücret artışı fiyatlara daha az oranda yansır, enflasyonu da daha az etkiler.

Bu durumda asgari ücreti 20.000TL bandına çekebiliriz, diğer ücretlerde aynı oranlarda artar, derinlemesine hissedilen krizde çalışanlar bir nebze olsun rahatlayabilirler..." Haber Merkezi

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız