EYT yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasası (EYT) Cumhurbaşkanı'na sunuldu. Yasanın bu hafta içinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EYT yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu
2.03.2023 - 08:11
Haber Merkezi
225

Emeklilikte Yaşa Takılanları (EYT) ilgilendiren yasal düzenleme dün Meclis'ten geçti.  Yasal düzenleme bugün -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu.

Yasanın bu hafta içinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Öte yandan SGK çok sayıda kişinin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili kanun Resmi Gazete'de yayımlanmadan kuruma başvurup, aylık talebinde bulunduğu, tüm süreçler tamamlanmadan bu işlemin yapılmasının mümkün olmadığı açıklandı.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle emeklilik başvuruları yapılacak. EYT'liler ilk maaşlarını nisanda alabilecek.

EYT yasacı ile 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar yaş sınırı bulunmaksızın emekli olabilecek. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur ayrımı gözetilmeyecek. 

Prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduranlar emeklilik hakkı elde edecek. Yasa kapsamında taşerondan kadroya geçen işçiler için zorunlu emeklilik de kaldırılacak. İşverenlere ise kıdem tazminatı için kredi desteği verilecek. İşverene yüzde 5 sosyal güvenlik destek primi sağlanacak. 

Başvurular e-devlet üzerinden ya da SGK İl Müdürlüklerinden yapılabilecek

 

 

Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız