RTÜK deprem haberlerine ceza yağdırdı...

RTÜK, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrasında yayınlanan programlar nedeniyle Halk TV, Tele 1 ve Fox TV kanallarına hem para cezaları hem de program durdurma cezası verdi. Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın, RTÜK'ten gelen talimatla deprem yardım kampanyasının engellendiğini açıkladığı program için hazırlanan rapor ise daha sonra geri çekildi.

RTÜK deprem haberlerine ceza yağdırdı...
22.02.2023 - 17:11
Haber Merkezi
391

Maraş merkezli depremler sonrası yapılan yayınlar nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, Halk TV, Tele 1 ve Fox TV'ye cezalar verildi. Cezaların kararını sosyal medya hesabından paylaşan CHP'nin RTÜK üyesi İlhan Taşçı, "Gerçeği yansıtmamak, binlerce insanımızın feryadını duyurmamak hem utanç verici, hem suçlu, hem de gazetecilik mesleğine ihanet niteliğindedir" ifadelerini kullandı. Habertürk TV'de ise Fatih Altaylı'nın RTÜK'ten gelen talimatla deprem yardım kampanyasının engellendiğini açıkladığı programa yönelik rapor geri çekildi.

CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yayınlanan programlar nedeniyle Halk TV, Tele 1 ve Fox TV'ye ceza verdiğini açıkladı.

Taşçı, cezaları sosyal medya hesabından duyurarak, Halk TV'ye TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın deprem bölgesinden katıldığı yayın nedeniyle, Tele 1'e Merdan Yanardağ ile Emre Kongar'ın 18 Dakika programında yapılan sağcı iktidar eleştirisi nedeniyle program durdurma ve para cezası verildiğini belirtti.

Ayrıca Fox TV'de Orta Sayfa ve Halk TV'de Halk Meydanı programlarına özgürce kanaat oluşumunu engellemekten para cezası verildiğini ifade eden Taşçı, tüm bu cezaların deprem sonrası yapılan yorum ve haberlere dayandırıldığını kaydetti.

Taşçı, medyanın gerçekleri çarpıttığını ve sansürlediğini ifade ederek, hakikatin izini sürenlerin sessizliğe boğulmak istendiğini ve gerçeği aktarmamanın hem ayıp, hem suç, hem de gazetecilik mesleğine ihanet olduğunu belirtti.

CHP'nin diğer RTÜK üyesi Okan Konuralp, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"RTÜK, Merdan Yanardağ'ın "imar affı" eleştirilerini "toplumu kin ve düşmanlığa tahrik" ve TİP Milletvekili Ahmet Şık'ın açıklamalarını "devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı" olarak kabul etti ve TELE1 ve Halk TV'ye 5 program durdurma ve %5 para cezası verdi.

Bunların yanı sıra, TELE1 ve Halk TV birer dosyadan daha para cezasına çarptırıldı. Para cezası alan diğer üç yayın kuruluşu ise FOX ve Yıldız En oldu.

Bu cezalar vesilesiyle söylemeliyim ki, RTÜK cezaları aracılığıyla basın özgürlüğünü boğmaya çalışan siyasi irade suçluluk telaşındadır. Notumuzu not ediyoruz! Kamuoyuna saygılarımla..."

RTÜK, deprem sırasında yalan haber ve manipülasyon yaparak gerçek dışı bilgileri izleyicilere sunmaya çalışan medya kuruluşlarına ağır yaptırımlar uyguladı dedi. Haftalık olağan toplantısında, izleme uzmanlarının hazırladığı raporlar değerlendirildi ve 5 ayrı dosya karara bağlandı.

FOX kanalında yayınlanan "Orta Sayfa" programında moderatör Doğan Şentürk, AFAD'ın yardımları engellediği yönündeki sözleri nedeniyle yaptırıma maruz kaldı. Şentürk, hayırsever vatandaşların AFAD'a gönderdiği kışlık giyim malzemelerinin kabul edilmediğini ve geri gönderildiğini iddia etti. Ancak diğer yorumcuların bilginin doğru olmadığını belirtmelerine rağmen Şentürk yanlışta ısrar etti. Bu nedenle RTÜK, yayıncı FOX'a üst sınırdan idari para cezası verdi.

RTÜK toplantısında, Halk TV’nin iki ayrı dosyası ele alındı. İlk dosya, “Büyük Felaket Özel Yayın” programında TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın yaptığı açıklamalar nedeniyle yayıncı kanala yaptırım getirdi. Şık’ın, “buradaki tablodan sonra herkes şunu kafasına kazıyabilir. Bu ülkede böyle bir devletin düşmanı olmak haktır ve meşrudur” şeklindeki sözleri, 6112 sayılı Kanun'un 8'inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri….Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz.” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Halk TV’ye üst sınırdan 5 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası verildi.

İkinci dosya ise, deprem bölgesinden yayına bağlanan Şirin Payzın’ın sözlerine ilişkindi. Toplantıda, Payzın’ın bölgede sistematik yağmacılık ve hırsızlık yapıldığı iddiaları masaya yatırıldı. RTÜK, sözlerin Yasada geçen “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz” hükmünü ihlal ettiğini belirleyerek, Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası verdi.

RTÜK, Halk TV ve Tele 1 kanallarına yönelik yayınları nedeniyle ceza verdi. Halk TV’nin “Büyük Felaket Özel Yayın” programında TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın sözleri, kanalın “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle üst sınırdan 5 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası cezasına çarptırıldı. Ayrıca, Şirin Payzın’ın deprem bölgesindeki iddiaları nedeniyle kanala üst sınırdan idari para cezası verildi.

Tele 1 kanalı da “18 Dakika” ve “Forum” programlarındaki söylemleri nedeniyle cezalandırıldı. Merdan Yanardağ’ın depremdeki yıkımın siyasi iktidar ve belediyelerin sorumluluğunda olduğunu iddia etmesi ve sunucu Namık Koçak’ın teyit edilmemiş bilgileri paylaşması yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği için kanala üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verildi.

RTÜK, yayın yapan kanalların yayıncılık ilkelerine uygun şekilde yayın yapması gerektiğine dikkat çekerek, ihlallerin tekrarlanması halinde daha ağır cezalar uygulanabileceğini bildirdi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız