Depremde hasar gören araçların kasko ödemesi yapılacak mı?

Depremin etkilediği illerde yıkılan ya da ağır hasarlı binalar, park halindeki araçlara da zarar verdi. Depremde hasar gören ya da kayıp olan araçlara kasko ödemesi yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Depremde hasar gören araçların kasko ödemesi yapılacak mı?
17.02.2023 - 09:37
Haber Merkezi
109

Depremde hasar gören sigortalı konutlara DASK'ın ne kadar ödeme yapacağı sorusunun yanısıra hasarlı araçlara kasko ödemeleri de gündeme geldi. 10 ilde yıkıma yol açan depremde binlerce araç ezildi ya da hasar gördü.

Bu araçlarla ilgili sürecin nasıl işleyeceği merak konusu oldu. Uzmanlar, "Araçların kasko poliçesi bulunuyorsa poliçelerin içerisinde deprem teminatı bulunuyor. Tüm poliçelerde otomatik deprem teminatı oluyor ve yüzde yüz karşılanıyor. Arabası hasar görenler aracın piyasa rayiç bedeli neyse talep edip alabilir" diyor.

Ancak araç sahibi istememesi halinde dar kapsamlı kasko yaptırabiliyor ve bu durumda deprem kapsam dışı kalabaliyor.

KISMİ HASARLILARIN DURUMU

Peki araçta kismi hasar varsa ne olacak? Bu tür durumlarda ekspersler karar veriyor.

Önce hasar dosyası açılıyor, eksperin raporuna göre serviste yapılıyor.

Araç sahibinin vefatı halinde, kaskodan tazminat alabilmek için mirasçısı ilgili evraklarla başvuru yapabiliyor. Buradaki süreç, DASK için de geçerli. 

 

 

Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız