Arınç'ın 'seçim ertelensin' çıkışına bir tepki de AK Parti'den: Bunu konuşmaya utanırız

Kahramanmaraş merkezli iki deprem 10 ili enkaz altında bırakırken, can kayıpları artamaya devam ediyor. Bu sırada açıklama yapan AK Parti kurucularından Bülent Arınç'ın seçim tarihinin ertelenmesine yönelik açıklamaları da siyasette tepkilere neden oluyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ardından Arınç'a bir tepki de kendi partisinden geldi. AK Partili Ali İhsan Yavuz "Bu felaketin ortasında bunu konuşmak abesle iştigal, giden canlarımıza hakarettir" dedi.

Arınç'ın 'seçim ertelensin' çıkışına bir tepki de AK Parti'den: Bunu konuşmaya utanırız
14.02.2023 - 11:00
Kaynak: Haber Merkezi
233

Türkiye'yi büyük bir yasa boğan Kahramanmaraş merkezli deprem 10 ili enkaz altında bıraktı. Can kaybı sayısı resmi açıklamalara göre 31 bini aştı. Enkaz altında ise halen kurtarılmayı bekleyen vatandaşlar bulunuyor. Bazı bölgelerde enkaz kaldırma çalışmaları başlarken uzman doktorlar da insan bedeninin hafife alınmaması gerektiğini, iki hafta ve daha uzun süre kanama ya da travma yoksa enkaz altında hayatta kalınabileceğini vurguluyor. Bu nedenle doktorlar enkaz kaldırma çalışmalarının durdurulmasını istiyor. Türkiye Barolar Birliği de savcılık emri olmadan enkaz kaldırmanın bir suç olduğunu ifade ederek delillendirme işlemlerine dikkat çekiyor.

ARINÇ'TAN 'SEÇİM ERTELENSİN' ÇAĞRISI

Bütün bunlar arasında AK Parti kurucularından Bülent Arınç'tan seçime ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi. Arınç, "Benim seçimleri erteleme konusundaki naçizane düşüncelerim şunlardır. Birinci tercihim; Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 2024 yılı Mahalli İdareler Seçimleri birleştirilebilir. Bunun geçmişte örnekleri vardır. İkinci tercihim Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinin ötelenerek Kasım 2023'te yapılmasıdır. Üçüncü tercihim ise ilk iki seçenekte anlaşılamadığı takdirde tüm siyasi partilerin mutabık kalacağı başka bir tarih üzerinde anlaşma sağlanmasıdır" diyerek depremin 9. gününde seçimlerin ötelenmesi yönünde konuştu.

Arınç'ın bu açıklamalarına tepkiler yükselirken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da "Ne demek bir defaya mahsus? Bu ifade, 'bir kişiye bir sefere özgü bir hukuk normu oluşturalım' demektir" diyerek sert sözlerle yüklendi.

'BUNU KONUŞMAYA UTANIRIZ'

Arınç'a bir tepki de AK Parti'den geldi. AK Parti'nin seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz, partisinin seçimle ilgili herhangi bir şey konuşmadığını söyledi.

Hürriyet’ten Hande Fırat, bugünkü köşe yazısında Yavuz’un ifadelerine yer verdi. Yavuz şunları söyledi: "Biz şu an can kurtarma derdindeyiz. Şu ana kadar seçimle ilgili herhangi bir şeyi toz zerresi kadar bile konuşmadık. Bunu konuşmaya utanırız. Hepimiz deprem bölgesindeyiz. Bu felaketin ortasında bunu konuşmak abesle iştigal, giden canlarımıza hakarettir. Bunu konuşanlar kafaları bulandırmaya çalışıyorlar."


Editör: N. Cingirt