Bakan Kasapoğlu 'planlama yaptık' dedi: Hiçbir gencimizin mağdur olmasına asla müsaade etmedik

Kahramanmaraş depremlerinin ardından barınma sorununa çözüm olarak öğrenci yurtlarını bulan iktidar kanadına hem öğrencilerden hem de muhalefetten yoğun tepki gelmişti. Öğrenciler dolaplarının kilidinin kırılıp, eşyalarının çöp torbalarına konularak yurt koridorlarına yığıldığını söylemişti. Bakan Kasapoğlu ise alınan karara ilişkin yaptığı açıklamada, "160 bine yakın kapasiteyi değerlendirme amacıyla bir planlama yaptık. Hiçbir gencimizin mağdur olmasına asla müsaade etmedik, etmeyeceğiz" dedi

Bakan Kasapoğlu 'planlama yaptık' dedi: Hiçbir gencimizin mağdur olmasına asla müsaade etmedik
13.02.2023 - 18:16
Haber Merkezi
85

Kahramanmaraş depremlerinde binlerce vatandaşın yaşadığı mağduriyete bir çözüm olarak sunulan üniversitelerin süresiz kapatılması ve yurtların afetzedelere tahsis edilmesi yeni mağduriyetler doğurmuştu. Birçok öğrenci sosyal medya hesaplarından eşyalarının çöp poşetlerine konulduğunu ve süre tanınmadan yurttan çıkışlarının istendiğini söylemişti. Muhalefetten de devletin depremzedelerin barınma ihtiyacını bu şekilde çözmesine tepki gelmişti.

Yaşanan olayların ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de 'Çocuklar yurttan dışarı atılıyor. Bu çocuğun eve gidecek parası var mı belli değil, yatacak yeri var mı belli değil. Bütün bunlar hesaplanmadan yaptım oldum zihniyeti yanlış, üniversitelerin kapatılması kesinlikle yanlıştır." ifadelerini kullanarak alınan kararın yanlışlığına vurgu yapmıştı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise karara şu sözlerle tepki göstermişti:

Barınma sorununa çare üniversiteleri kapatmak olamaz. Acilen bu yanlış karardan dönülmeli, depremzedeler öğrenci yurtları yerine aile konaklamasına daha uygun olan kamu misafirhaneleri ve otellere yerleştirilmeli.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

'ÖĞRENCİLERİMİZİ ASLA MAĞDUR ETMEYECEĞİZ'

Kasapoğlu, "An itibarıyla tüm bölgede can siperane görev yapan değerli arkadaşlarımız var, milletimiz var. Tüm kurumlar, kuruluşlar, herkes sahada. Bakanlığımız da tüm birimleriyle sahada. Bu konuda çaba verme, katkı verme gayesiyle bir irade ortaya koyuyorlar. Binlerce gönüllü gencimiz sahada. Bakanlık tesislerimiz ilk andan itibaren spor tesisleriyle, gençlik merkezleriyle, yurtlarıyla, kamplarıyla ilk andan itibaren milletimizin emrinde" dedi.

"An itibarıyla 200 bine yakın vatandaşımızı tesislerimizde tüm ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle misafir ediyoruz" diyen Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Özellikle yurtlarımızın ülke genelindeki boş kapasitesinin öncelikli olarak değerlendirilmesi söz konusu. 160 bine yakın kapasiteyi değerlendirme amacıyla bir planlama yaptık. Depremzedelerimizi en güçlü şekilde bağrına basacak ve hiçbir öğrencimizi asla mağdur etmeyecek bir planlama gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimiz bu konuda müsterih olsunlar.

'PLANLAMAYI EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE YAPIYORUZ'

Ailesi deprem bölgesinde olup yurtlarda kalan öğrencilerimiz var. Tıp fakültesi öğrencilerimiz var, staj yapanlar var, devlet korumasında olan öğrenciler var, çalışan öğrenciler var ve bununla birlikte kalma durumunda olan tüm öğrencilerimizi depremzede kardeşlerimizle birlikte yurtlarımızda onlarla beraber olma noktasında planlamayı en güçlü şekilde yapıyoruz. Öğrenci arkadaşlarımızdan şunu istirham ediyorum; yurtlarla ilgili taleplerini, bu konudaki kalma isteklerini ve süreçlerini lütfen yurt idareleriyle ve gençlik ve spor il müdürlükleri ile koordine etsinler. Çağrı merkezimiz de her an gençlerimizin emrinde. Hiçbir gencimizin mağdur olmasına asla müsaade etmedik, bundan sonra etmeyeceğiz."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız