İBB'den ücretsiz bina testi

Kahramanmaraş'taki deprem felaketi İstanbul'daki olası depremi yeniden hatırlattı. İBB, binaların dayanıklılığına dair yapılan başvurularda artış olduğunu belirtti. Ücretsiz yapılan dayanıklılık testlerinde sonuçlar 10 gün içerisinde bildiriliyor.

İBB'den ücretsiz bina testi
12.02.2023 - 14:44
Güncelleme 12.02.2023 - 14:52
Haber Merkezi
97

Kahramanmaraş'taki iki yıkıcı deprem sonrası İstanbul üzerinde yıllardır konuşulan deprem senaryoları kendisini yeniden hatırlattı. İstanbullu vatandaşlar oturdukları binaların dayanıklılığını sorgulamaya başladı.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut, kentte binalarının incelenmesini isteyen binlerce kişiden başvuru geldiğini söyledi. İBB'den bina güvenliğiyle ilgili tarama işlemi talep edenler, ‘binatespiti.ibb.istanbul’ sitesine başvurabiliyor.

SONUÇLAR 10 GÜN İÇİNDE BİLDİRİLİYOR

Bu işlemin ardından belediye ekipleri binayı inceleyerek 10 gün içinde ücretsiz olarak sonuçları bildiriyor. Özlem Tut, bugüne kadar 100 bini aşkın binayı ziyaret ettiklerini, bunların 30 bininin incelenmesine izin verildiğini söyledi. Tut, bu işlemin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu belirterek ”Binanız riskli yapı ilan edilmeyecek. Ancak yüksek riskli yapı çıkması halinde güçlendirme süreçleri için başvuru yapılabilir” dedi.

İBB BİNA TESPİTİ BAŞVURUSU NEDİR, NASIL YAPILIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında başlattığı "Bina Tespiti Projesi" kapsamı altında 2000 yılından önce inşa edilmiş binaları depreme karşı denetliyor.

Binanın risk durumunu ortaya koyan hızlı tarama yöntemleri sayesinde, bina sakinleri binaya dair bir inceleme raporu talep edebiliyor. Başvuru yapılması için herhangi bir kat malikinin müracaat etmesi yeterli.

Bu projeye başvurmak için internet sitesinde yer alan "Bina İnceleme Başvuru" bölümünde istenen lokasyon bilgilerini girmeniz gerekiyor. Daha sonra gelen ekipler, binadan gerekli örnekleri alarak risk durumu hakkında rapor oluşturuyor.

BEŞ FARKIL RİSK DURUMU

İBB'nin raporuna göre binalar 5 farklı risk durumuna göre ayrılıyor;

A sınıfı binaların puan karşılığı; 100 ve üzeri (Düşük Risk)

B sınıfı binaların puan karşılığı; 75-100 (Düşük Risk)

C sınıfı binaların puan karşılığı; 50-75 (Orta Risk)

D sınıfı binaların puan karşılığı; 25-50 (Yüksek Risk)

E sınıfı binaların puan karşılığı; 0-25 (Çok Yüksek Risk)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız