İmar barışı gittiği yeri yerle bir etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kampanyasında oy istemek için gittiği Malatya, Hatay ve Kahramanmaraş müjdeleri yeniden gündemde oldu...

İmar barışı gittiği yeri yerle bir etti
12.02.2023 - 12:56
Haber Merkezi
465

Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı deprem 10 kenti de moloz yığınına çevirirken can kaybı da her saniye artmaya devam ediyor. Yaşanan felaketin ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmiş yıllarda Malatya, Hatay ve Kahramanmaraş'ta verdiği 'imar affı' müjdeleri yeniden gündem oldu.

Türkiye'yi 6 Şubat sabahında felakete uyandıran Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ili de moloz yığınına çevirdi. Son açıklanan verilere göre 24 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybederken binlercesi ise hala enkaz altında kurtarılmayı bekliyor.

Yaşanan felaketin ihmal ve tedbirsizliği akıllara getirmesiyle birlikte moloz yığınına dönen binaların yapımına dair edinilen bilgiler de milyonlarca vatandaşı isyan ettirdi.

'Deprem değil bina öldürür' gerçeği bir kez daha kendini hatırlatırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deprem sonrası enkaza dönen Malatya, Hatay ve Kahramanmaraş'ta geçtiğimiz yıllarda verdiği 'imar affı' müjdeleri gündem oldu.

Erdoğan'ın İmar Barışı Yasası'nı anlatırken şu ifadeleri kullandığı görüldü:

İmar barışıyla 144 bin 556 Maraşlı vatandaşımızın sorununu çözdük.

Malatya, imar barışıyla Malatya'da 88 bin 577 vatandaşımızın sıkıntısını çözdük.

Hatay, imar barışıyla toplam 205 bin Hataylı vatandaşımızın sorununu çözdük.

İMAR BARIŞI NEDİR?

İmar barışı, her türlü denetimden uzak şekilde yapılmış, ruhsata ve imara aykırı yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilmesi ile devlet ve kaçak yapı sahibi vatandaş arasında uzlaşma anlamına geliyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız