Patileri zarar görse de 5 canı kurtardı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından geldiği Malatya'da arama kurtarma çalışmalarına katılan Köpük, cam kesiklerinden dolayı 4 ayağının da yaralanmasına rağmen hassas burnuyla çalışmalara katılıyor. Tedavisi yapılan Köpük bugüne kadar 5 canı kurtardı.

Patileri zarar görse de 5 canı kurtardı
11.02.2023 - 19:36
Kaynak: Haber Merkezi
197

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya'da, enkaz aramalarında 4 ayağı da yaralanan ve dikiş atılan "Köpük" isimli köpek arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Farklı kentlerde de görev alan Köpük, Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince deprem, çığ, heyelan, göçük gibi doğal afetler için özel olarak yetiştirildi.
Depremlerden etkilenen Malatya`ya görevlendirilen "Köpük", geldiği ilk günden itibaren eğitmenleri Dersim Bulut ve Niyazi Özbek eşliğinde enkazdan enkaza koşuyor.
Köpük`ün, depremlerde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarında 4 ayağı da enkazlardaki camlardan kesildi, bazılarına da kesiden dolayı dikiş atıldı.
Eğitmen Dersim Bulut, deprem olduktan sonra görevlendirildikleri ilk enkaz yerinin Hayat Sitesi olduğunu söyledi.
Köpük`ün geldiği andan itibaren arama yaptığını anlatan Bulut, bu çalışmalar kapsamında 5 kişiye ulaştığını ve köpeğin verdiği tepki yerlerine yoğunlaştıklarını ifade etti.

Editör: N. Cingirt