Türkiye'nin yarısı sallandı! Depremin ardından büyük yıkım

Tüm Türkiye Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.4'lük deprem sonrası ayağa kalktı. Şiddetli deprem çok sayıda ilden hissedildi, yıkım ve can kayıpları haberleri art arda geldi. İşte Adana, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya'daki yıkımlardan ilk kareler...

Türkiye'nin yarısı sallandı! Depremin ardından büyük yıkım
6.02.2023 - 07:28
Güncelleme 6.02.2023 - 07:53
Kaynak: Haber Merkezi
1873

Mersin, Adana, Hatay, Kayseri ve çevresinde hissedilen ve yaklaşık 30 saniye süren bir deprem meydana geldi. AFAD, depremin merkez üssünün Kahramanmaraş olduğunu ve saat 04.17'de meydana gelen depremin 7.4 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Son açıklamalara göre çok sayıda bina yıkıldı, göçük altında kalanlar ve can kayıpları var.

Acil ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 04.17'de merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini bildirdi. Depremin derinliği 7 kilometre olarak duyurulurken, yaklaşık 30 saniye sürdüğü belirtilen şiddetli sarsıntı Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay olmak üzere çevredeki birçok kentten hissedildi.

ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda göçük altında birçok vatandaşın olduğu bildirilirken, bölgedeki artçı sarsıntılar da sürüyor. Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde saat 6.4 büyüklüğünde deprem yaşanmasının ardından, İslahiye ilçesinde de saat 04:36’da 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VALİ COŞKUN'DAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcık'ta yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun'u arayarak bilgi aldı.

Depreme ilişkin mesaj yayınlayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ülkemizin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir.

Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valiliklerimiz ve diğer tüm kurumlarımız çalışmalarına hızla başlamıştır.

Biz de yaşanan deprem sonrası başlatılan çalışmaları koordine ediyoruz. Yaşadığımız bu felaketi inşallah hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatmayı temenni ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

BAKAN SOYLU: DÖRDÜNCÜ SEVİYE ALARM VERİLDİ

Deprem sonrası son duruma dair açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır" dedi.

"Şu ana kadar 6'nın üzerinde 6 deprem var, en büyüğü 6,6" diyen Soylu, "Şu anda yıkım ve can kaybı bilgisi konusunda net bir şey söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

"İLETİŞİMİN AKSAMAMASI İÇİN ARAMALARI İNTERNET ÜZERİNDEN YAPALIM"

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı paylaşımda mobil baz istasyonlarının ihtiyaç duyulan yerlere yönlendirildiğini açıkladı. Sayan, "Depremin yaşandığı/hissedildiği her yerde iletişimin kesintisiz sürmesi için ekiplerimiz çalışıyor. Mobil baz istasyonları ihtiyaç duyulan yerlere yönlendirildi. İletişimin aksamaması için aramaları mümkün olduğunca internet üzerinden yapalım ve kısa tutalım. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

"MAALESEF YIKILAN BİNALARIMIZ VAR"

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Deprem oldu lütfen güvenli yerlere geçelim. Maalesef yıkılan binalarımız var. Rabbim korusun" ifadelerini kullandı. 

Gaziantep Valisi Davut Gül, "Deprem ilimizde de şiddetli hissedilmiştir. Lütfen panik yapmadan dışarıda bekleyelim. Araçlarla yola çıkmayalım. Ana yolları boş bırakalım. Telefonları meşgul etmeyelim Geçmiş olsun" şeklinde paylaşımda bulundu.

ADIYAMAN VALİSİ: BÜYÜK BİNALAR ÇÖKTÜ

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, telefonla bağlandığı canlı yayında bölgedeki son durumu aktardı. Vali Çuhadar, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek büyük binaların çöktüğünü söyledi.

FATMA ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'de sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Şahin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Gaziantep’te de hissettiğimiz şiddetli ve uzun süren bir deprem yaşadık. Gazianteplilerden panik yapmamalarını, AFAD, Deprem Dairesi ve Gaziantep Valiligi'nden gelen bilgilere göre hareket etmelerini rica ediyorum.

Deprem nedeniyle ihtiyaç halinde sıkıntı yaşanmaması için Gazianteplilerin trafiği ve telefon hatlarını yoğunlaştırmamalarını; bildirilmesi gereken konularla ilgili olarak da Gaziantep Büyükşehir 153 hattını aramalarını rica ederim. Allah yardımcımız olsun. Geçmiş olsun."

DEPREM BİNGÖL'DE DE HİSSEDİLDİ

7,4 büyüklüğündeki deprem birçok çevre ilde olduğu gibi Bingöl’de de hissedildi. Deprem sonrası Bingöllü vatandaşlar sokağa döküldü. Deprem sonrası açıklama yapan Vali Kadir Ekinci, kent genelinde ciddi bir ihbar almadıklarını, sadece bir iki binada çatlak olduğunu söyledi.


Editör: N. Cingirt