EYT teklifinin maddeleri belli oldu: 8'den 5'e düşürüldü

Milyonlarca insanın beklediği EYT teklifi pazartesi günü TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Görüşülecek teklifin beş maddeden oluşacağı öğrenildi. Taslak, aslında sekiz maddeden oluşuyordu. Taslağın üç maddesinde EYT ile ilgili olmayan konular yer alıyordu. Fakat sekiz maddeli teklif beş maddeye düşürüldü.

EYT teklifinin maddeleri belli oldu: 8'den 5'e düşürüldü
28.01.2023 - 20:38
Güncelleme 28.01.2023 - 22:17
6
522

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasının meclise girmesine bir gün kalmışken, detaylar ise belli olmaya başladı. Pazartesi günü teklifin TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenirken, CNN TÜRK'ün haberine göre Çalışma Bakanlığından AK Parti Grubu'na gönderilen taslak sekiz maddeden oluşuyordu. Taslağın üç maddesinde EYT ile ilgili olmayan konular yer alıyordu. Ancak sekiz maddeli teklif beş maddeye düşürüldü.

Beş maddelik EYT teklifinin iki maddesi yürütme ve yürürlük maddelerinden oluşuyor.

–Teklifin ana maddesinde, 8 Eylül 1999 öncesinde yani 4447 yasa öncesinde işe girenlerden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim gününü dolduran tüm vatandaşların emekli olabilmesi sağlanacak. Başka deyişle EYT için herhangi bir yaş sınırı bulunmayacak.

–Teklifle emekli olup çalışmaya devam edeceklere yönelik teşvik primi düzenlemesi de yasal hale gelecek.

–Yine teklif, taşerondan kamuya geçenlerin zorunlu olan emekliliğini de isteğe bağlı hale getirecek.EYT teklifinin Meclis’te önce Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, ardından Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi bekleniyor.

Teklif daha sonra Meclis Genel Kuruluna inecek.

Komisyon ve Genel Kurul görüşmeleri sırasında muhalefetin başta staj mağduriyeti olmak üzere diğer sorunları da önergelerle gündeme getirmesi ve EYT’nin 1999 yılının tamamını kapsaması için bastırması bekleniyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız