Kulis: Cumhurbaşkanı, 8 Mart'ta Meclis'i feshedecek

Ulusal medyada yer alan haberlere göre iktidar ve muhalefet seçim takvimi üzerinde anlaşamazsa, Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor.

Kulis: Cumhurbaşkanı, 8 Mart'ta Meclis'i feshedecek
18.01.2023 - 10:39
Kaynak: Haber Merkezi
339

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim çalışmalarını hızlandıran AK Parti’nin, “Türkiye’nin 14 Mayıs’ta seçime gitmesine” yönelik “ince hesap yaptığı” belirtiliyor.

Kulislerden aktarılana göre, eğer muhalefetin desteğiyle Meclis’ten “seçim kararı” çıkmazsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart’ta TBMM’yi feshedecek.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhuriyet gazetesinden Selda Günaysu’nun haberine göre, toplantıda, muhalefetin seçimler öncesindeki durumu masaya yatırıldı.

“6’lı masanın bugüne dek 10 kez toplandığını, 11. toplantının 26 Ocak’ta yapılacağını ancak bu zirvelerden net bir sonuç alınamadığını” dile getiren Erdoğan’ın, “6’lı masanın bu dağınık görüntüsü nedeniyle rüzgâr AKP’ye, Cumhur İttifakı’na döndü” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Toplantıda AKP Ar-Ge ve Eğitim Başkanı Mustafa Şen’in de “Yapılan değerlendirme ve anketlerde AK Parti’nin oy oranının yüzde 41’lere yükseldiğini” açıkladığı belirtildi.

AK Parti’nin “Türkiye’nin 14 Mayıs’ta seçime gitmesi” için “ince hesap” yaparak üzerinde çalıştığı seçim takviminin ayrıntıları da belli olmaya başladı.

Buna göre, eğer muhalefet Cumhur İttifakı’nın “seçimleri mayıs ayına çekmesi teklifine” onay vermezse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Mart’ta, anayasadaki “TBMM’yi fesih yetkisini kullanacağı” belirtiliyor.

Kararın da 9 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından seçim süreci resmen başlamış olacak ve 60 günlük süre işleyecek.

Söz konusu sürenin sonundaki ilk pazar günü de “net olarak 14 Mayıs’ı işaret ediyor.”


Editör: N. Cingirt