Sözleşmeliye kadro düzenlemesi Meclis'te

Uzun zamandır sözleşmeli çalışanların kadro için beklediği haber AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'ndan geldi. Akbaşoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada sözleşmelilere kadro düzenlemesi teklifinin bugün Meclis'e geleceğini söyledi. Yapılacak düzenlemeyle 500 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya geçmesi bekleniyor.

Sözleşmeliye kadro düzenlemesi  Meclis'te
12.01.2023 - 07:32
Kaynak: Haber Merkezi
393

Sözleşmelilere kadro düzenlemesi için gözler TBMM'ye çevrildi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada, kanun teklifinin bugün Meclis Başkanlığı'na sunulacağını açıkladı. Düzenlemenin hayata geçmesiyle kamudaki 500 bine yakın sözleşmeli personel kadroya geçecek.

3 YIL ÇALIŞMA ŞARTI ARANACAK

Düzenlemeden faydalanabilmek için 3 yıl çalışma şartı aranacak ve 1 yıl aday memurluk süreci olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde çalışanlar kadro hakkı elde edebilecek.

Düzenlemeyle, 4/B maddesi kapsamındakiler, kamu kurum ve kuruluşlardaki sözleşmeli personel ile belediyelerde çalışan yaklaşık 197 bin kişi kadro hakkı elde edecek. 230 bine yakın sözleşmeli öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlisi de değişiklikten yararlanacak. Çalışma sözleşmelilerin büyük çoğunluğunu kapsayacak.

DÜZENLEMENİN BU AY YASALAŞMASI BEKLENİYOR

Sözleşmeli personel, kadroya geçtiğinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girebilecek. Tayin hakkında eş durumu mazereti için diğer eşin de kamu personeli olma şartı aranmayacak. Kullanılmayan izinler bir sonraki yıla aktarılabilecek. Kadroya geçildiğinde kamu görevlilerinin tüm hakları sözleşmelilere de verilecek. Böylece kamuda kadrolar arası farklılıklar ortadan kalkacak. Düzenlemenin bu ay yasalaşması bekleniyor.


Editör: N. Cingirt