Memur ve emekli maaş zammı Meclis'te kabul edilerek yasalaştı

Memur ve emekli maaş artışlarını içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Düzenlemeye göre memur ve emekli maaşları yüzde 30 oranın arttı. En düşük emekli maaşı 5 bin 500 liraya yükseldi.

Memur ve emekli maaş zammı Meclis'te kabul edilerek yasalaştı
12.01.2023 - 07:26
Haber Merkezi
290

Memur ve emekli maaşı zam oranının yüzde 30 oranında zamlanarak, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liraya çıkarılması ve asgari ücrete ilişkin kanun teklifi, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri tamamlandı.

YAŞLILIK VE ÖLÜM AYLIKLARI ASGARİ ÖDEME TUTARI 5 BİN 500 LİRA OLDU

Kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte kamu görevlilerinin aylık ücretleri ile malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarında artış oranı yüzde 30 olarak uygulanmaya başlayacak. Emeklilere ve hak sahiplerine ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları için asgari ödeme tutarı ise 5 bin 500 lira olarak belirlendi.

İŞVERENE ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ 400 LİRAYA ÇIKARILDI

İşverenlere sağlanan asgari ücret desteği Haziran 2023'e kadar uzatıldı ve bu desteğin tutarı 400 liraya çıkarıldı. Kovid-19 salgını nedeniyle yapılan kısa çalışma ödemelerinde, hatalı işlemlerden dolayı hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumuna eksik bildirilen sigortalıların hizmetleri fiili duruma getirildi. 2021'de UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için sağlanan vergi istisna ve muafiyetine ilişkin düzenlemeler, 2023 yılı için de geçerli oldu.


Editör: N. Cingirt