EYT'lilere ilk maaş seçimden önce!

Milyonları kapsayan EYT’de süreç şimdi de ilk maaş tartışmasına kilitlendi.

EYT'lilere ilk maaş seçimden önce!
10.01.2023 - 10:21
Haber Merkezi
171

Mayısta seçim gündemi ısınırken bu hafta TBMM’ye gelecek EYT dosyası için hükümet kanadından ‘Çalışmalar hızlandırılacak. En geç mart ayında ödemeler yapılır’ mesajı geldi. Vatandaşlardan ortak çağrı yükseldi: Maaşlar seçimden önce hesaplara yatsın, daha fazla mağduriyet oluşturulmasın.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesine daha önce karşı çıkan hükümet seçimin yaklaşmasıyla emeklilik şartlarını kabul etti. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemenin Meclis’te görüşülmesi beklenirken, çalışmalarına hız veren hükümet ilk EYT maaşını seçime yetiştirmeye çalışıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT düzenlemesindeki takvimle ilgili ‘’EYT çalışmalarımızın şubatın ortalarına kadar geçmesini umut ediyorum. En geç mart ayında maaşlar yatacak diye düşünüyorum’’ dedi.

Karar'ın haberine göre yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin bu hafta Meclis’e sunulması bekleniyor. Hükümet daha önce şiddetle karşı çıktığı EYT düzenlemesini 2023 seçimleri yaklaşırken kabul ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada ‘’Tutturmuş erken emeklilik, İskandinav ülkelerinin çoğu bu yöntemle battı. Niye erken emeklilik, ne zaman emekli olacaksa o zaman olsun. Hak ettiği parayı alsın. Bu hesap yanlış hesaptır, seçim kaybetsek de ben bu işte yokum” diye konuşmuştu.

Seçim tarihin öne alınması gündemdeki sıcaklığını korurken, AK Parti hükümeti de EYT çalışmalarına hız vererek ilk maaşı seçime yetiştirmeye çalışıyor.

EYT düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay daha önce yaptığı açıklamada “EYT ile ilgili sorunu söz verdiğimiz gibi yıl bitmeden 1-2 hafta içerisinde çözeceğiz” diye konuşmuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT düzenlemesindeki takvimle ilgili Kanal 7’de katıldığı canlı yayında “Pazartesi Plan ve Bütçe Komisyonu var. Özellikle memur maaşları, emekli maaşları. Salı günü Genel Kurul kabul ederse, 15 Ocak’a kadar hayata geçmesini istiyoruz. Bu dönemde sözleşmeli personelin kadroya alınması var. Çok teknik konular bunlar. Bakanlıktaki arkadaşlarımız çok yoğun çalışıyor. O komisyondan geçecek. Sonra da EYT ile çalışmalarımız olacak. Şubatın ortalarına kadar geçmesini umut ediyorum. En geç mart ayında maaşlar yatacak diye düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan henüz yasalaşmayan düzenlemede en büyük sorun prim gün sayısındaki farklılık olarak ön plana çıkıyor.

‘BAĞ-KUR VE SSK ARASINDAKİ PRİM EŞİTSİZLİĞİ GİDERİLSİN’

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, EYT düzenlemesi çerçevesinde BAĞ-KUR’lu ile SSK’lı arasındaki prim gün sayısı eşitsizliğinin giderilmesi gerektiğini belirterek, konu hakkında ilgili Bakanlık ve TOBB’a bir yazı ile talepte bulunduklarını bildirdi.

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, uzun süre ülke gündeminde yer alan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine geleceğini belirterek, yasanın çıkması ile yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasının beklendiğini söyledi.

EYT bünyesinde; esnaf, sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar için Sosyal Sigortalar Kurumu (BAĞ-KUR ) ile Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) arasındaki prim eşitsizliğinin giderilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Güngör, “EYT düzenlemesiyle her ne kadar yaş şartı aranmasa da SSK’da kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim günü şartı aranırken, BAĞ-KUR ’da kadınlarda 20 tam yıl 7 bin 200 gün, erkeklerde 25 tam yıl 9 bin gün şartı aranmaya devam ediyor. Bunun EYT çerçevesinde eşitlenmesi ve standart bir emeklilik modeli olması gerekiyor” dedi.

MECLİS’TE EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI MARATONU BAŞLADI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, memur ve emekli maaşı zam oranının yüzde 30 olarak uygulanması, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liraya çıkarılması ile asgari ücret desteğine ilişkin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri başladı.

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. CHP milletvekilleri, salona, ellerindeki, ‘Almaya gelince sokak enflasyonu, vermeye gelince tabela enflasyonu’, ‘Vergi, harç ve cezalara yüzde 123, emekliye yüzde 30’, ‘Emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilsin, intibak düzenlemesi yapılsın’, ‘Aylık bağlama oranları artırılsın’ yazılı dövizlerle girdi.

CHP’li milletvekilleri ellerindeki dövizlerle ilgili kısa açıklamalar yaparken, Komisyon Başkanı Yılmaz, bu milletvekillerini eleştirerek, İçtüzük kurallarına uymaya çağırdı.

EYT DOSTASI BU HAFTA MECLİS’E GELİYOR

Cumhurbaşkanı ‘Ülkeler böyle battı” diyerek itiraz ettiği EYT’ye seçim öncesi onay verdi. Uzmanlar 150 milyar TL’lik ‘yüke’ dikkat çekerken bu kez maaşların seçimden önce yatmasına dönük beklenti oluştu. Mayısta sandık değerlendirmeleri yapılırken sosyal medyada ‘EYT’yi bekletmeyin’ etiketi açıldı. 2 milyondan fazla bir kesimi kapsayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin bu hafta TBMM’ye sunulması bekleniyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız