Erken seçim için öne çıkan tarih 14 Mayıs

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında “seçim” gündemli toplandı. Edinilen bilgiye göre toplantıda seçim için 2 tarih öne çıktı.

Erken seçim için öne çıkan tarih 14 Mayıs
4.01.2023 - 08:53
Haber Merkezi
176

Erdoğan, geçtiğimiz hafta Bahçeli ile Külliye’de bir araya gelmiş; görüşmenin içeriğinin seçim takvimi olduğu kulislere yansımıştı. Erdoğan’ın, Bahçeli görüşmesinin hemen ardından AK Parti kurmaylarıyla dar kapsamlı bir toplantıda bir araya geldiği ve seçim süreciyle ilgili detaylı bir ön değerlendirme yaptığı ifade edilmişti. Erdoğan, 29 Aralık’taki bu toplantıdan sadece 4 gün sonra MYK üyeleriyle “seçim” gündemiyle yeniden toplandı.

Edinilen bilgiye göre, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, MYK üyelerine yaptığı sunumda, yeni seçim yasasının uygulanabileceği ilk pazar olan 9 Nisan ile yasaya göre seçimin normal takvimi olan 18 Haziran tarihleri arasındaki tüm pazar günlerini tek tek ele alarak, bu tarihlerin seçim döneminde yaratacağı avantaj ve dezavantajları anlattı.

2. TUR HESABI

Toplantıda anayasa değişikliği teklifinin referanduma götürülme ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalma ihtimalleri ile seçim sürecine etki edecek okulların kapanması, liselere geçiş ve üniversite sınavları, Ramazan ayı, Ramazan ve Kurban Bayramları, hac dönemi gibi başlıklar, seçim tarihinin belirlenmesi açısından detaylı olarak tartışıldı.

ÖNE ÇIKAN TARİHLER

Seçim tarihi olarak 7 Mayıs ve 14 Mayıs tarihlerinin üzerinde durulurken, 14 Mayıs tarihi çoğunluk görüşü olarak öne çıktı. Tarihin, Erdoğan’ın Bahçeli ile yapacağı görüşmenin ardından açıklanacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN ÖNE ÇEKEBİLİR

Seçim kararı, AK Parti’nin muhalefetle anlaşması halinde Meclis; uzlaşmazlık durumunda ise Cumhurbaşkanı tarafından alınacak. Muhalefet seçim yasalarında yapılan değişikliklerin yürürlüğe gireceği 6 Nisan’dan sonrası için bir seçim tarihi belirlenmesine sıcak bakmıyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihini öne çekmesi ihtimali ağırlık kazanıyor. 2023 seçimlerinin 14 Mayıs’ta yapılması halinde martın ikinci haftası cumhurbaşkanının seçim kararını alması gerekecek.

EYT GÜNDEMİ

AK Parti MYK’da, milyonların beklediği EYT düzenlemesinin de ocak ayı sonuna kadar yasalaştırılmasına vurgu yapıldığı kaydedildi.


Editör: N. Cingirt