58 milyar metreküp gaz keşfedildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fatih Sondaj Gemisi, Çaycuma 1 Gaz Sahası’nda 58 milyar metreküp gaz keşfetti” dedi.

58 milyar metreküp gaz keşfedildi
27.12.2022 - 07:55
Kaynak: Haber Merkezi
357

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Karadeniz'deki yeni müjdeler ve önemli başlıklarla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 2022 yılının son toplantısı için bir araya geldi.

3 saat 45 dakika süren Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

YENİ DOĞALGAZ MÜJDESİ

Erdoğan, "Yerli ve yenilebilir kaynaklara yaptığımız devasa yatırımlardan uluslararası iş birliklere kadar hayata geçirdiğimiz kritik projelerle hedefimize adım adım ilerledik. Petrol ve doğalgaz aramalarına başladığımızda nice şantajlara nice tehditlere maruz kaldık. Ama geri adım atmadık. Bize oynanan oyunu sabır ve dirayetle bozduk. Kimseden izin almadan bu işleri tek başına yürütecek kapasiteye ulaştık. Zaman içerisindeki yeni keşiflerle Karadeniz'deki doğal gaz rezervimiz 540 milyar metreküpe ulaştı.

YENİ DOĞAL GAZ KEŞFİ MÜJDESİ

Fatih Sondaj gemimiz Çaycuma-1 sondajında denizin 3023 metre altında 58 milyar metreküplük doğalgaz rezervini keşfetti. Daha önce ilan ettiğimiz 540 milyar metreküplük rezervimiz 652 milyar metreküp olarak revize edildi. Böylece Karadeniz'deki gaz rezervimiz, yeni keşifle birlikte 710 milyar metreküpe ulaştı.

DEĞERİ 1 TRİLYON DOLAR

Karadeniz'de keşfettiğimiz doğal gaz rezervinin karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır. Bu, Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik değeridir."


Editör: N. Cingirt