Rekabet Kurulu zamlardan tedarikçileri sorumlu tuttu

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, zincir market soruşturmasının ardından tedarikçilere kesilen cezaya ilişkin açıklamalarda bulundu. 13 tedarikçiye 800 milyon lirayı aşkın ceza kesildiğini söyleyen Küle, bu şirketlerin 'topla dağıt' karteli oluşturduğunu söyledi.

Rekabet Kurulu zamlardan tedarikçileri sorumlu tuttu
22.12.2022 - 15:49
Haber Merkezi
260

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, zincir market soruşturmasının ardından tedarikçilere kesilen cezaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Küle, bu soruşturmanın marketlere 2,7 milyar liralık ceza kesilen ilk soruşturmadan benzer ve ayrışan tarafları olduğunu belirtti.

İki dosyanın en önemli ortak yönünün, başta gıda ve hijyen ürünleri olmak üzere hızlı tüketim ürünlerine yönelik inceleme, şikayet, araştırma ve gözlemlerin ürünü niteliği taşıması olduğunu söyledi. Küle, "Yapılan yerinde inceleme ve analizler bizleri maalesef hem alt pazar olan organize perakende ve bilhassa büyük ulusal süpermarket zincirlerin hem de üst pazarda önemli markaları kontrol eden ekonomik birimlerin dahil olduğu birbirine paralel kartel yapılanmalarına götürdü" diye konuştu.

''İKİ TARAFLI KARTEL YAPILANMASI VAR''

Küle, ilk dosyada 5 büyük ulusal zincir marketin hem kendi aralarında koordine ettikleri hem de üst
pazardaki bir tedarikçinin koordinasyona dahil olduğu "iki taraflı bir kartel yapılanmasının" söz konusu olduğunu iddia ederek, "İkinci dosyamızda bu yapıyı genişleterek tamamlayan 13 ayrı 'topla-dağıt karteli' dediğimiz tipte kartel yapılanması daha olduğunu gördük" ifadesini kullandı.


Editör: N. Cingirt