Dünyanın yüzde 30’u ‘imara kapanıyor’

196 ülkenin yer aldığı Birleşmiş Milletler’in biyoçeşitlilik zirvesinde, doğayı ve ekosistemleri tehdit eden onlarca yıllık çevresel yıkımı tersine çevirecek tarihi anlaşma, dört yıl süren müzakerelerin ardından onaylandı.

Dünyanın yüzde 30’u ‘imara kapanıyor’
19.12.2022 - 15:52
Kaynak: Haber Merkezi
436

Dünya nüfusu sekiz milyarı aşarken ve insan, her geçen gün doğal alanlara daha fazla yerleşirken, diğer yandan tahrip ediyor. Küresel ısınmayla beraber dünyanın ortak sorunu olan bu durum, Kanada’da gerçekleşen Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Konferansı’nda (COP15) müzakere edildi.

KORUMA FONLARINDA ARTIŞ

COP15’in başkanlığını üstlenen Çin Çevre Bakanı Huang Runqiu, anlaşmanın Montreal şehrinde yapılan bir genel kurul toplantısında kabul edildiğini açıkladı. Dört yıl süren gergin müzakerelerin ardından, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 196 ülke, doğayı kirlilikten, bozulmadan ve iklim krizinden kurtarmayı amaçlayan anlaşmanın arkasında toplandı.

Anlaşma, 2030 yılına kadar gezegenin yüzde 30'unu korunan bir bölge olarak güvence altına almayı ve gelişmekte olan dünya için yıllık koruma yardımında dağıtılan fonları artırmayı taahhüt ediyor.

Anlaşma, zengin ülkelere, gelişmekte olan dünyaya yapılan mali yardımı 2025'e kadar yılda 20 milyar dolara, 2030'da ise yılda 30 milyar dolara çıkarmaya ve bu on yılın sonuna kadar kara ve deniz alanlarının yüzde 30'unun etkili bir şekilde korunmasını ve yönetilmesini sağlamaya çağırıyor.

‘KRİZ HAK ETTİĞİ İLGİYİ GÖRMEYE BAŞLIYOR’

Çevreci grup Campaign for Nature'dan Brian O'Donnell, bunu "tarihteki en büyük kara ve okyanus koruma taahhüdü" olarak nitelendirerek "Uluslararası toplum, doğanın karşı karşıya olduğu krizin hak ettiği ilgiyi görmeye başladığına dair umut veren, dönüm noktası niteliğindeki bir küresel biyoçeşitlilik anlaşması için bir araya geldi" dedi.


Editör: N. Cingirt