Arınç: Karşınıza güçlü bir aday inşa ediyorsunuz

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla üst sınırdan hapis cezası alan İBB Başkanı İmamoğlu'na verilen kararı eleştirerek "Bu yanlıştan dönülmediği sürece kararın siyasî sonuçları AK Parti'nin karşısına güçlü bir aday profili inşa edecek yolun taşlarını döşemekten başka bir işe yaramayacaktır. Dirayetli ve feraset sahibi siyasilerin bu durumu göz önünde bulunduracağına ve bu yanlışa izin vermeyeceğine inanıyorum" dedi.

Arınç: Karşınıza güçlü bir aday inşa ediyorsunuz
15.12.2022 - 09:46
Kaynak: Haber Merkezi
279

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasına dayanarak üst sınırdan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. İstinaf ve Yargıtay'da da onanması durumunda ceza kesinleşecek ve İmamoğlu'na siyasi yasak getirilecek. Söz konusu davanın ve kararın, hukuki değil "siyasi" olduğunu vurgulayan hukukçular başta olmak üzere birçok kesimden mahkeme kararına tepki yağdı. Karara tepki gösteren isimlerden biri de eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç oldu.

'UTANÇ VERİCİ VE UMUT KIRICI'

Arınç'ın konuya ilişkin paylaşımları şu şekilde:

"Bugün İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu için, Türkiye'nin en değerli ceza hukukçularından Prof. Dr. Adem Sözüer, Prof. Dr. Ahmet Gökçen ile Prof. Dr. İzzet Özgenç'in hazırladığı ve bir ceza avukatı olarak şahsen benim de katıldığım mütalaaya rağmen, mahkemeden çıkan mahkûmiyet kararı Türk yargısı adına utanç verici ve umut kırıcıdır.

Bu kararın hukukî ve siyasî sonuçlarını kısaca değerlendirmek isterim.

'SİYASİ YASAK KARARI HİÇBİR ŞEKİLDE UYGULANAMAZ'

Hukukî açıdan bu mahkeme kararının en kısa zamanda üst mahkemeden döneceğine ve millî iradenin yara almasına izin verilmeyeceğine gönülden inanıyorum. Siyasî yasak kararının hiçbir şekilde uygulanmasına imkan olmayacaktır.

Adalet sistemi ve bugünkü yargının haline bakarak ümidimiz kırılsa da yine Türkiye’de hukuk ve adalete gönül vermiş hakimlerimizin var olduğunu biliyorum.

'AK PARTİ'NİN KARŞISINA GÜÇLÜ BİR ADAY İNŞA EDİYORSUNUZ'

2019 Yerel Seçim sürecini yaşadığımız dönemde İmamoğlu'nun şahsını hedef alan kampanyanın kendisini daha da büyüteceğini belirtmiştim.

Bu yanlıştan dönülmediği sürece kararın siyasî sonuçları AK Parti'nin karşısına güçlü bir aday profili inşa edecek yolun taşlarını döşemekten başka bir işe yaramayacaktır. Dirayetli ve feraset sahibi siyasilerin bu durumu göz önünde bulunduracağına ve bu yanlışa izin vermeyeceğine inanıyorum."


Editör: N. Cingirt