Memur zammı ne kadar olacak?

Memur zammı, 2 Ocak 2023'de açıklanacak Aralık ayı enflasyonuyla netleşecek.

Memur zammı ne kadar olacak?
15.12.2022 - 07:34
Haber Merkezi
373

Memur maaşı zammı hesaplanmasında baz alınan TÜİK verilerine göre temmuz ayından Kasım ayı sonuna kadar geçen süre baz alınırken, seçime özel ek zam verilmezse memur yüzde 18.6 düzeyinde zam alacak.

Memur zammı, her alanda yaşanan fiyat artışları sonrasında merakla araştırılıyor. Her ay zam üstüne zam ile karşılaşan memurlar maaş zammı ile bir nebze rahatlamak istiyor.

MEMUR ZAMMI 2023'DE NE KADAR OLACAK?

Enflasyondaki artış aralık ayında yüzde 3 civarında gerçekleşir ve seçime yılına özel ilave zam verilmezse memur ve memur emeklileri yüzde 18.6 oranında ufak bir maaş zammıyla yetinmek zorunda kalacak.

YILBAŞI ZAMMI YÜZDE 18.6

TÜİK’e göre temmuzdan bu yana geçen 5 ayda tüketici fiyatları yüzde 14.05 arttı. Temmuzda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı hariç yüzde 7 zam yapılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı hesap yöntemine göre, memur ve memur emeklisinin geride kalan 5 ay için yüzde 6.6 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu.

Maaş ve emekli aylıklarının gerçek hayat pahalılığını ölçmeyen TÜİK enflasyonu karşısında bile eridiğini gösteren bu fark hemen değil, yeni yılda yapılacak toplu sözleşme zammıyla birlikte ödenecek.

Aralıkta enflasyonun, yüzde 3 artması durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 17.5’e yükselecek. Böylece memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 9.8’e çıkacak.

Memur ve emeklisi, enflasyon farkının yanı sıra alacağı yüzde 8’lik toplu sözleşme zammıyla birlikte toplam zam oranı yüzde 18.6 düzeyinde kalacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 17.5 oranında zam yapılacak


Editör: N. Cingirt