Skandal istismarda iddianame tamam: İşte ilk duruşma

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yunus Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızını evlendirmesi kamuoyunda büyük tepki çekti. Skandal istismarla ilgili iddianame düzenlendi. Davanın ilk duruşması 22 Mayıs'ta görülecek.

Skandal istismarda iddianame tamam: İşte ilk duruşma
8.12.2022 - 22:35
Güncelleme 8.12.2022 - 22:46
Haber Merkezi
3058
5

Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi henüz 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirmesi büyük tepki çekti. Çocuğun cinsel istismara uğradığının ortaya çıkması kamuoyunda infial yarattı. Bugün 24 yaşında olan H.K.G. ailesinden şikayetçi oldu.

Gazeteci İpek Özbey sosyal medya hesabı Twitter'dan skandal istismarla ilgili yeni bir gelişmeyi paylaştı. ‘Zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı' ve ‘cinsel saldırı' suçlarından iddianame düzenlendiğini belirten Özbey, ilk duruşmanın 22 Mayıs 2023'te yapılacağını belirtti.

Özbey'in açıklamaları şöyle;

"İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı' ve ‘cinsel saldırı' suçlarından iddianame düzenlendi. İlk duruşma 22 Mayıs'ta."

OLAYIN GEÇMİŞİ

 • Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşında imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, çocukluğunda her gün cinsel istismara uğradığını söyleyerek şikayetçi olmuştu.
 • İddiaların odağındaki isim Yusuf Ziya Gümüşel çıkan haberlere ilişkin yaptığı açıklamada söz konusu haberin "İslami değer ve yargılara sahip insanları tahkir etmeye yönelik tezgahlanmış bir projenin ürünü" olduğu belirtmiş, H.K.G.'nin 'psikolojik sıkıntılar' yaşadığını iddia etmişti.
 • YouTube’da açılan bir hesapta H.K.G.'nin ağabeyi ve kız kardeşleri, istismar yaşanmadığını, kız kardeşlerinin altı yaşında ‘evlendirilmediğini’, H.K.G.’nin ‘nikah fotoğraflarının’ bir etkinlikte çekildiğini iddia etmişti.
 • Skandal olayla ilgili Diyanet günler sonra yaptığı açıklamasında "İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz" demişti.

Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • ordudan madam çıkar mı?
  ordudan madam çıkar mı?
  9.12.2022 09:53

  haberi yapan vatandaş herhalde davanın hakimi adam resmen davayı çözmüş suçluluğu kanıtlamış! dünün 28 şubatçı DİN DÜŞMANI MÜŞRİK ZİHNİYETİN karalama kampanyasından başka birşey değil! ailesinin konuşmaları var kanıtlar var gelip burada suçu kesin bir şekilde haber yapmak iftiradan öteye geçemez! 6 yaşında kıza nikah kıyacak kadar dinsiz haysiyetsiz şerefsiz bir insan olamaz! bunu o haberi yapan sapık sapkın gazetedekiler bile yapmaz insanlığa sığmaz!

 • Mehmet
  Mehmet
  8.12.2022 23:55

  Islami karalamak için yapılan bir iftiradan başka birsey değil. Cunku böyle bir evlilik ne yasada var nede dinde

 • Mehmet
  Mehmet
  8.12.2022 23:55

  Islami karalamak için yapılan bir iftiradan başka birsey değil. Cunku böyle bir evlilik ne yasada var nede dinde

 • Mehmet
  Mehmet
  8.12.2022 23:55

  Islami karalamak için yapılan bir iftiradan başka birsey değil. Cunku böyle bir evlilik ne yasada var nede dinde

 • Şaban Aşıkoğlu
  Şaban Aşıkoğlu
  8.12.2022 23:06

  Yapacağınız haberin içine tüküreyim. Ortada bir iddia ve bir de yalanlama var. Dürüst habercilik ikisini de vermektir. Sadece iddiayı hem de kesin doğruymuş gibi vermek, en azından sahtekarlıktır.Ben dünya görüşü olarak tarikatlara karşıyım. Ancak, ortada kesin olmayan bi durum varken, hemen kesin kanıya varıp, insanları suçlamak da hiç ahlaki değildir. Eğer, biraz dürüstseniz ailenin karşı iddiası ve genç kadının düğün fotoğrafını da verin...

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız