Bugün itibaren hizmete girdi

Daha önce kamu dairelerinde bizzat yapılan işleri internetten hızlıca gerçekleştirmeye imkan sağlayan e-Devlet platformuna yeni bir hizmet daha eklendi.

Bugün itibaren hizmete girdi
15.11.2022 - 07:52
Kaynak: Haber Merkezi
848

e-Devlet platformunda yer alan Adalet Bakanlığı'nın Yeni Adli Sicil Bilgi Sistemi'nde Boşnakça, Hırvatça, Kazakça, Kırgızca, Moğolca, Özbekçe, Sırpça, Tacikçe ve Türkmence dilleri eklendi. Yeni dillerde adli sicil belgesi alınabilecek.

4 FARKLI DİLLE BAŞLADI

İlk olarak İngilizceFransızcaAlmanca ve İtalyanca olmak üzere 4 dilde verilen sabıka kayıtları, uygulama alanının genişletilmesiyle İspanyolcaFlemenkçeDanca ve Portekizce dillerinde de verilmesi sağlandı.

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilerek yenilenen Yeni Adli Sicil Bilişim Sistemi ile sabıka kaydının alınabileceği dil sayısı KoreceJaponcaÇinceSlovakçaMakedoncaRusçaRumenceLetoncaBulgarca ve Arnavutça da eklenerek 18'e çıkarılmış, ardından da bu dillere Arapça eklenmişti.

9 YENİ DİL DAHA EKLENDİ

Vatandaşlar 14 Kasım 2022 Pazartesi gününden itibaren Boşnakça, Hırvatça, Kazakça, Kırgızca, Moğolca, Özbekçe, Sırpça, Tacikçe ve Türkmence dillerinde de yabancı dile tercüme edilmiş adli sicil belgesi alabilme imkanına kavuştu.

28 DİLDE SABIKA KAYDI ALINABİLİYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, vatandaşların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda yargı hizmetlerine yön verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"19 yabancı dilde verilen tercüme edilmiş adli sicil kaydı uygulamasına 9 dil daha ekledik.

Özellikle Türk dünyası açısından büyük önem taşıyan Kazakça, Kırgızca, Türkmence dillerinde tercüme edilmiş adli sicil belgesi verilebilecek.

Pazartesi günü itibarıyla 28 dilde adli sicil belgesi alınabilecek. Vatandaşımız talep ettikçe, biz talepleri karşılamaya, ihtiyaç neyse onu temin etmeye devam edeceğiz."


Editör: N. Cingirt