İktidar 'İcralık borçları sileceğiz' müjdesi vermişti ama gerçek Meclis Komisyonu'nda ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 bin lira ve altındaki icralık borçların tasfiye edileceği yönündeki müjdesinin bütün herkesi kapsamadığı, şirketlerin istemediği kişinin borcunu silmek zorunda olmadığı ortaya çıktı.

İktidar 'İcralık borçları sileceğiz' müjdesi vermişti ama gerçek Meclis Komisyonu'nda ortaya çıktı
18.10.2022 - 18:29
Haber Merkezi
207

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 bin lira ve altındaki icralık borçların tasfiye edileceği yönündeki müjdesinin bütün herkesi kapsamadığı, şirketlerin istemediği kişinin borcunu silmek zorunda olmadığı ortaya çıktı. TBMM'deki görüşmelerde maddeyi değerlendiren muhalefet “Bu maddeden 2 bin liralık borcun silinmesi zorunluluğu yok. Şirket isterse bu alacağından vazgeçecek istemezse vazgeçmeyecek” dedi. Bu tespit üzerine torba yasanın mimarı AK Partili Tan “Evet, bu özendirici bir madde” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Eylül'de müjdeyi verirken “15 Ağustos 2022'den önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve tasfiyesini sağlıyoruz. Yaklaşık 10 milyon dosya ve yaklaşık 5.5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacak” demişti.

Erdoğan'ın 2 bin lira ve altındaki icralık borçların tasfiye edileceği yönündeki müjdesinin bütün herkesi kapsamadığı, şirketlerin istemediği kişinin borcunu silmek zorunda olmadığı ortaya çıktı. Bu müjdenin kaynağını oluşturan torba yasadaki ilgili maddenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında borç silmenin şirketlerin insafında olduğu açıklandı.

TORBA KANUNUN MİMARI: ÖZENDİRİCİ MADDE

Madde hakkında açıklama isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan “Bu maddeden benim anladığım 2 bin liralık borcun silinmesi konusunda zorunluluk yok. Şirket isterse bu alacağından vazgeçecek istemezse vazgeçmeyecek. Hatta Ahmet'in borcunu silecek Ayşe'nin borcunu silmeyecek. O zaman da Ayşe, ‘Yandım anam' diyecek. Gerçeği o gün anlayacak” dedi.

Bu tespit üzerine torba yasayı TBMM'ye getiren AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, "Evet, bu özendirici bir madde” yanıtını verdi. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Paylan “Bu durumda farklı uygulamalar olacak, kimi alacağının peşine düşecek, kimi vazgeçecek” derken, Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz “Şirket silecekse hepsini silsin. Silmeyecekse hiç birini silmesin. Madem af getiriyoruz, hepsini dahil etmek lazım” dedi.

'BOÇLARI SİLEMİYORUZ ÇÜNKÜ BOrÇ ÖZEL SEKTÖRÜN'

Tartışmalar üzerine söz alan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, 2 bin lira ve altındaki borçların elektrik, su ve doğal gazın yanı sıra özellikle GSM şirketlerine olan borçlar olduğuna dikkat çekerek, “Alacaklar özel sektöre ait olduğu için devlet olarak silemiyoruz. Sadece özendirici olabiliyoruz” dedi.

Tartışmalara katılan CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini internet üzerinden okuyup “Bakın Cumhurbaşkanı yalanı yasaklıyor. Cumhurbaşkanı 2 bin liraya kadar olan borçları siliyoruz dedi. Şimdi siz çıkmış diyorsunuz ki, isteğe bağlı…”

'CUMHURBAŞKANI 'SİLİYORUZ DEMEDİ TASFİYE EDİYORUZ' DEDİ'

Bekaroğlu'na yanıt veren Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu “Cumhurbaşkanımız bu borçları tasfiye ediyoruz dedi, siliyoruz demedi” şeklindeki açıklaması ise komisyonda tebessümle karşılandı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız