Bankaların emeklilere yönelik promosyonlarıyla ilgili emsal karar

Bankaların emeklilere yönelik promosyon yarışı iyi hızlandı. Hatta bir banka, promosyon miktarını 7 bin 500 TL'ye kadar çıkardı. Ancak bazı emekliler, daha önce aldıkları promosyonlara bankalar tarafından uygulanan bloke nedeniyle yeni promosyonlarını alamadı. Yargıtay'dan ise bu durumun yasal olmadığı yönünde emsal bir karar çıktı.

Bankaların emeklilere yönelik promosyonlarıyla ilgili emsal karar
12.08.2022 - 14:57
Kaynak: Haber Merkezi
829

Türkiye'de emekli maaşlarının yükselmesinin ardından bankalar arasındaki promosyon yarışı da hızlandı. Emeklilerin kendi bankalarından maaş almasını isteyen banka yöneticileri, promosyon miktarını 7 bin 500 TL'ye kadar çıkardı. Herkesin merakla takip ettiği bu yarışla ilgili dikkat çeken yeni gelişmeler yaşandı.

Emeklilerin maaşlarını başka bankaya taşımak istediklerinde daha önce aldıkları promosyon nedeniyle hesaplarına banka tarafından bloke konulduğu ve bu nedenle taşıyamadıkları tespit edilmişti.

Sadece 2 bankanın yaptığı bu blokenin yasal olmadığı ortaya çıktı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (YHGK), milyonlarca emekliyi ilgilendiren çok kritik bir karara imza attı. Yargıtay, emekli maaşlarına bloke konulamayacağına karar verdi.

Kararda, emekli maaş ve ödeneklerinin, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği belirtildi.


Editör: N. Cingirt