Erdoğan: KYK borçlarında sadece ana para geri ödenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarına ilişkin geri ödemelerde enflasyon ve faiz farkı alınmayacağını, sadece ana para ödemesinin yapılacağını açıkladı.

Erdoğan: KYK borçlarında sadece ana para geri ödenecek
18.07.2022 - 19:15
Kaynak: Haber Merkezi
342
1

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantı saat 14.30'da başladı.

KYK BORÇ ÖDEMELERİ SADECE ANA PARA ÜZERİNDEN OLACAK

Kabine toplantısının en önemli gündem madesi KYK borç ödemeleriyle ilgiliydi. Geçtiğimiz hafta CHP Lİderi Kemal Kılıçdaroğlu gençlere KYK borçlarının faizini ödemeyin çağrısı yapmıştı. Erdoğan'ın açıkladığı yeni düzenlemesine göre de KYK borçlarının fazinin alınmayacak, sadece ana para geri ödenecek. Erdoğan şunları söyledi: 

"Gençlerimizi böyle bir yükün altında bırakamazdık. Haftalar öncesinde çalışmaları başlattık. Kredi geri ödemelerini herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani ara para. Bu uygulamadan hala kredi geri ödemesi yapan bütün gençlerimiz faydalanacak. Toplamda 26 milyar TL bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk."

Erdoğan kararın KYK ödemesine başvuracak, hali hazırda ödemesi devam eden ya da vergi dairelerinde takibe düşen herkes için geçerli olduğunu da belirtti. 


Editör: N. Cingirt