Etyen Mahçupyan: Altılı masanın adayı kazanacak

Gazeteci/Yazar Etyen Mahçupyan KARAR TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un konuğu oldu. Seçime doğru Erdoğan Kürt seçmene ne söyleyecek, muhalefet seçime hazır mı, adayı kim olacak? Sorularını yanıtladı.

20.06.2022 - 22:37
Güncelleme 21.06.2022 - 07:05
Kaynak: Haber Merkezi
564

KARAR TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtlayan Gazeteci/Yazar Etyen Mahçupyan, muhalefetin beklenenin aksine iyi bir performans sergilediğinin altını çizerek, ''Muhalefetin gerçek oyu bence Kılıçdaroğlu'nun oyu, diğerlerinin oyu değil çünkü onlar gerçek değil. Onların gerçek olması şu anda siyasetin dışında durdukları için değil, gerçek olmaları siyasete girmelerini gerektirir. Kılıçdaroğlu'nun oyundan anladığımıza göre kimi seçerse seçsin birlikte arkasında durduğu sürece altılı masa kazanacaktır'' dedi.

Erdoğan'ın Kürt seçmene yönelik adımlarının sınırlı olduğunu ve bu sınırın seçim kazanmasına yetmeyeceğine vurgu yapan Mahçupyan

''Seçimi kazanmayı garanti eden bir adım olsa belki ortaklarını da ikna edebilir ama o garanti değil. Kürt meselesinde atılacak adamın bir sınırı var, tamamını atamıyor. O sınırlı adım ise seçimi kazandıramayabilir ama hem o adamı atar hem de seçimi kazanamazsa o zaman o tuzaktan nasıl kurtulur. Çünkü muhakkak bir tuzak örülecektir. O yüzden çok zor bir karar bu. MHP'nin temsil ettiği odaklarla anlaşmak zorunda ama Kürt meselesi öyle bir noktaya geldi ki muhalefet de İYİ Parti dışında bu tür açılımlara o kadar yatkın görünüyor ki işi kolay değil'' şeklinde konuştu. Mahçupyan sözlerine şöyle devam etti:

''Zaten işi kolay olsa Öcalan'ın üzerinden yürümezdi. Öcalan faktörünün öne çıkması ben aslında Kürt meselesinde hiçbir şey yapamıyorum. Sembolik olarak bir şey yapar gözükmek üzere bir siyasi dünya kurabilir miyim acaba denemesi bu. Çünkü Öcalan'a gerek yok. Kürtler karşında duruyor. Sorunlara belli adımlar at. Kayyum meselesine el at, Kürtçe de durumu düzelt. Kürtlerin istediklerine cevap ver. Kürtlerin istedikleri de bu arada özel bir şey değil. Eşit vatandaşlığın gerektirdiği şeyler dolayısıyla yapılamayacak şeyler değil''

MUHALEFET İYİ BİR PERFORMANS SERGİLİYOR

Muhalefetin beklenenin aksine iyi bir performans sergilediğini dile getiren Mahçupyan, ''Muhalefet birçoklarının beklediğinden daha iyi bir performans sergiliyor. Bu altılı masanın dağılacağını, anlaşamayacaklarını bekleyenler de çok fazlaydı ama öyle olmadı. Bence bu sınavı geçtiler. İş geldi kimin aday olacağı meselesine orada doğal akış Kılıçdaroğlu'nun aday olması merkezinde ilerliyor. En büyük partinin genel başkanı, altılın masayı toparlamış olan ve sürdürmeyi beceren insan olarak gözüküyor. En büyük partinin genel başkanı eğer istiyorsa bu durumda o olur ve diğerleri de buna evet demesi gerekecek'' dedi.

ALTILI MASANIN ADAYI KAZANACAK

Kılıçdaroğlu'nun oyundan anladığımıza göre kimi seçerse seçsin birlikte arkasında durduğu sürece altılı masa kazanacaktır ibarelerini kullanan Mahçupyan,

''Şu anda gelinen nokta gösteriyor ki kim olursa olsun eğer garip bir yanlış yapılmazsa altılı masa beraberce desteklerse o kişi kazanacak. Burada şunu söylemek lazım Kılıçdaroğlu yüzde 40 ölçülüyor. Diyelim ki Mansur Yavaş 50 ölçülüyor. Ama bu yanlış bir ölçüm bu iki insan simetrik değil. Bir yerde yıllardır Cumhuriyet Halk Partisi başkanlığı yapan birisi var diğeri bir belediye başkanı, hangi konuda ne fikri olduğu belli değil. Şu anda Mansur Yavaş aday olarak seçilse 3 ay içinde O'da yüzde 40'a iner. Çünkü muhalefetin gerçek oyu bence Kılıçdaroğlu'nun oyu, diğerlerinin oyu değil çünkü onlar gerçek değil. Onların gerçek olması şu anda siyasetin dışında durdukları için değil, gerçek olmaları siyasete girmelerini gerektirir. iki tane gezi oldu Van gezisi, Karadeniz gezisi birdenbire iki üç puan düştü bu belediye başkanları bu kaçınılmaz bir şey. Onların hatalarıyla da ilgili değil, kendini deklare ettikçe kamusal alanda gözüktükçe muhakkak detaylara doğru göze batmaya başlayacak. Detaylara bakıldıkça oylar düşecektir. Yüzde 40'lara düştükten sonra ancak tekrar yükselebilir. O zaman işte söylediklerinin önemi, taşıyıcılığı, liderliğin önemi ortaya çıkacaktır. Şu andaki bu mukayeseler bence anlamlı değil. Kılıçdaroğlu'nun oyundan anladığımıza göre kimi seçerse seçsin birlikte arkasında durduğu sürece altılı masa kazanacaktır'' dedi.


Editör: N. Cingirt