Otoyollarda hız sınırları yükseltildi

İçişleri Bakanlığı, otoyollardaki hız sınırlarını yeniden belirledi. Yeni uygulama 1 Temmuz'da başlayacak.

Otoyollarda hız sınırları yükseltildi
2.06.2022 - 12:03
Güncelleme 2.06.2022 - 12:05
Haber Merkezi
542
İçişleri Bakanlığı, otoyollardaki hız sınırlarını yeniden belirledi. Yeni uygulama 1 Temmuz'da başlayacak.
 

Geçtiğimiz haftalarda konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Süleyman Soylu, uygulama için temmuz ayını işaret etmişti.

Bu kapsamda bugün 81 il valiliğine bakanlık tarafından talimat gönderildi.

Yol standartları dikkate alındı

Talimatta, Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir." hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.

Ayrıca yazıda, yol standartları dikkate alınarak ilgili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma Bakanlığının görüşü ile İçişleri Bakanlığının, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü kara yolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için hız sınırını 20 kilometre/saate kadar artırmaya yetkili olduğu aktarıldı.

 

 

Sınır 140 km'ye çıkacak

Edirne-İstanbul, İstanbul-Ankara, Niğde-Mersin-Şanlıurfa Tarsus-Şanlıurfa, Çeşme-İzmir-Aydın otoyollarındaki 120 kilometre/saat olan hız sınırı 10 kilometre/saat artırılarak 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü ile Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir, Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate çıkarılacak. Ayrıca yapımı devam eden veya yeni projelendirilecek otoyollarda hız sınırı 140 kilometre/saat olacak.

Uygulama 1 Temmuz'da başlıyor

Bu doğrultuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın da uygun görüşüyle 1 Temmuz'dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacak.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız