Ehliyeti eski olanlar dikkat: Son tarih açıklandı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden eski ehliyet kullanan sürücülere uyarı geldi. Eski ehliyetten dolayı cezaların önüne geçilmesi için 2022 yılı bitmeden yenileme işlemi yapılması gerektiği öğrenildi.

Ehliyeti eski olanlar dikkat: Son tarih açıklandı
9.05.2022 - 19:17
Kaynak: Haber Merkezi
985

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022’ye kadar uzattığını açıklamıştı. Eski tip ehliyetlerin yenileme işleminin doğabilecek cezaların önüne geçilmesi için 2022 yılı bitmeden yapılması belirtildi.

Verilen süre azalırken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de sürücüleri uyardı. Ehliyetini yenileyecekler ‘randevu.nvi.gov.tr’den ya da Alo 199’dan randevu alabiliyor.

2022 EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Randevuyu alanların 15 liralık değişim ücretini (değerli kağıt bedeli) başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine, ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırması gerekiyor.

Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 280+60 TL'dir.

Başvuruda gereken belgeler:

-Nüfus cüzdanı,

-Eski sürücü belgesi,

-15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz,

-Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ve ‘sürücü olur’ yazan ve aile hekiminden ücretsiz olarak alınan sürücü sağlık raporu.


Editör: N. Cingirt