Benzin ve motorine bir zam daha

Rusya Ukrayna'ya saldırını sürdürürken, Brent petroldeki hareketlilik benzin fiyatları üzerinde etkisini gösteriyor.20 Mart gecesi motorine bir zam daha geldi. Sektör kaynaklarına göre; bu gece itibarıyla benzine1 lira 68 kuruş, motorinde 1 lira 59 kuruş zam bekleniyor.

Benzin ve motorine bir zam daha
22.03.2022 - 11:55
Kaynak: Haber Merkezi
772

Akaryakıta zam ve indirim haberleri peş peşe gelirken güncel akaryakıt fiyatları araç sahiplerinin merak konusu oldu. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 118,99 dolardan işlem görüyor.

Dün 116,80 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 115,62 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.24 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2,91 artışla 118,99 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 112,94 dolardan alıcı buldu.

PETROL AMBARGOSU AKARYAKITI ATEŞLEDİ

Fiyatlardaki artışta, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya'ya petrol ambargosu uygulamayı düşündüğü yönündeki haberler etkili oldu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell dün AB dışişleri ve savunma bakanları toplantılarında Rusya'ya petrol ambargosu konusunu gündeme getiren bazı üye ülkelerin olduğunu ve ilginç tartışmaların yaşandığını ancak bir karar alınmadığını kaydetti.

ART ENDİŞELERİ YENİDEN ARTIYOR

Borrell, Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle Rusya'ya yaptırımların süreceğini ancak bu hafta içinde yeni bir paketin kabul edilmeyeceğini belirtti.

Öte yandan, Suudi Arabistan petrol tesislerine patlayıcı yüklü insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılar da arz endişelerini artırarak fiyatların yukarı yönlü seyrini destekledi.

MOTORİN VE BENZİNE ZAM YOLDA

Akaryakıt fiyatlarına üç gün peş peşe gelen indirimin ardından 20 Mart Pazar gecesinden itibaren motorine 1 lira 96 kuruş zam gelmesinin ardından bugün bir zam haberi daha geldi.

Enerji sektöründe yer alan kaynaklara göre, bu gece yarısından (23 Mart) itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 1 lira 68 kuruş, motorinde 1 lira 59 kuruş zam bekleniyor.

Bu geceki zamla birlikte, İstanbul’da bir litre benzinin fiyatı 19,70 TL’ye, bir litre motorinin fiyatı 22,25 TL’ye yükselecek.


Editör: N. Cingirt