Maaşının ne kadar eridiğini kendin gör

CHP, hükümet tarafından yapılan zamlara tepki göstermek amacıyla faturalar ve aylık harcamaların maaşlara olan etkisinin hesaplandığı bir internet sitesi oluşturdu.

7.03.2022 - 12:47
Güncelleme 7.03.2022 - 12:55
Haber Merkezi
848

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Gençlik Kolları, zamlara tepki göstermek amacıyla 'zam sepeti' adlı bir internet sitesi kurdu.

zamsepeti.com ’a giren kullanıcılar önlerine çıkan ekranda maaşlarını yazarak aylık ödemelerini teker teker giriyor. Mevcut maaşın bittiği noktada ise geçen yıl ne kadar harcandığı ile birlikte rapor sunuluyor. Kullanıcılar, girdikleri maaş miktarı ile yapılan alışverişler sonrasında “Üzgünüz ama.. Mevcut hükümet bunu size layık görmüyor” mesajıyla karşılaşıyor.

''MAAŞININ NE KADAR ERİDİĞİNİ KENDİN GÖR''

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Gençlik Kolları tarafından yapılan açıklamada, ''Eriyen alım gücü, boş kalan sepet! Zam Sepeti’ne gir maaşının ne kadar erdiğini kendin gör!

Markette, pazarda üç günde bir etiketler değişiyor. Elektrikten doğal gaza, akaryakıttan köprü geçişlerine, benzinden, temel tüketim maddelerine, temizlik ve hijyen ürünlerinden kıyafete… Zam haberi almadığımız tek bir gün bile geçmiyor. Hayat pahalılığı nedeniyle gelirleri sürekli eriyen vatandaşların ise sepetleri boş kalıyor. Vatandaşlar alışveriş sepetini nasıl dolduracağını, ev kirasını, elektrik faturasını nasıl ödeyeceğini ise kara kara düşünüyor.

Zam haberlerinin kanıksandığı bu günlerde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Gençlik Kolları tarafından yeni web sitesi hazırlandı. www.zamsepeti.com giren vatandaşlar maaşını yazdıktan sonra ev kirasını, elektrik faturasını ve temel tüketim maddelerini sepete ekleyebilecek. Alışveriş bittikten sonra geçen senenin ve bu senin fiyat farkı ile vatandaş maaşının ne kadar eridiğini görebiliyor. '' ifadelerine yer verildi.

DAHA ÖNCE DE 128 MİLYARDOLAR.NET KURULMUŞTU

CHP İstanbul Gençlik Kolları geçen sene de 128 milyar dolar ile neler alınabileceğine dikkat çekmek için de bir internet sitesi oluşturmuştu.


Editör: N. Cingirt