Müzakere salonu hazır!

Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatı ile Ukrayna'ya yönelik başlatılan işgal girişiminde beşinci güne girildi. Rusya ile Ukrayna arasında Belarus'ta gerçekleştirilecek ön koşulsuz görüşmelerin yapılacağı salonda hazırlıklar tamamlandı. Ukrayna heyeti Rusya ile görüşmelerin yapılacağı yere ulaştı.

Müzakere salonu hazır!
28.02.2022 - 13:04
Haber Merkezi
277

Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği saldırıların 5'inci gününde gözler Rusya ve Ukrayna müzakerelerine çevrildi.

Ukrayna heyeti, Rusya Federasyonu temsilcileriyle görüşmek üzere Ukrayna-Belarus sınırına geldi.

Heyette Halkın Hizmetkarı Partisi Parlamento Grup Başkanı David Arahamiya, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Danışmanı Mykhailo Podoliak, Ukrayna Delegasyonu Üçlü Temas Grubu Birinci Başkan Yardımcısı Andriy Kostin, Rüstem yer aldı. Umerov, MP ve Mykola Tochytsky.

ANA GÜNDEM ATEŞKES

Görüşmelerin ana konusu, acil bir ateşkes ve birliklerin Ukrayna'dan çekilmesi.

Belarus Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleştirilecek ön koşulsuz görüşmelerin yapılacağı salonda hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.

'Görüşmelerin sonuç vereceğine inanmıyorum'

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ile telefonda görüşen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, görüşmenin detaylarıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

"Belarus'tan Ukrayna'ya füzelerin, uçakların, helikopterlerin uçmasını istemiyorum. Askerlerin Belarus'tan Ukrayna’ya hareket etmesini istemediğimi söyledim. Lukashenko bana bunun garantisini verdi. Benim ülkeme bir borcum var. Bunun için her şeyi yapacağım. Belarus'ta Rus-Ukrayna barış görüşmelerinin sonuç vereceğine inanmıyorum ama deneyelim. İleride hiçbir Ukrayna vatandaşı barış için küçük bir şansı kaçırdığımı söylemesin. Vatanımızı savunacağız, sınırlarımızı savunacağız. Hedefimize ulaşmak için pragmatik hareket etmeliyiz. Hedefimiz bölge bütünlüğü."


Editör: N. Cingirt