Sürpriz icra tebligatı gelmesin diyorsanız bu haberi okuyun.

İzmir’den İstanbul’un Anadolu yakası girişine kadar yapılan yolu tek başına işleten Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ’nin fiyat ve ceza politikası çileden çıkarıyor. Uygulanan sistem hem şirketi hem de geçiş ihlallerini icra takibi yapan hukuk bürolarını zengin ediyor.. İşte size bir örnek..

Sürpriz icra tebligatı gelmesin diyorsanız bu haberi okuyun.
19.02.2022 - 13:52
Özel Haber
757

Her şey 6  Aralık tarihinde  Nurol, Özaltın, Astaldi, Göçay ve Makyol’un bir araya gelerek oluşturduğu Türkiye’nin en büyük yap-işlet-devret projesi olan İzmir- İstanbul otoyolu Niğde geçişinde 3 ayrı geçiş yapılmasıyla başladı..

Bu geçişlerin toplamı biri 44  TL diğeri 19 ve 153 TL 50 kuruş olmak üzere toplam 216  TL 50 kuruş olarak kayıtlara girdi..

Bu geçişler 15 gün içerisinde ödenmediği için 4 kat artırıldıktan sonra  bin 82 lira 50 kuruş olarak kayıtlara yansıdı..

Bu sürede de ödenmediği için Türkiye’de yolların sahibi olan Otoyol Yatırım ve İşletme  A.Ş. tahsilat için bin 82 liralık ödeme emrini  Kocaeli’de bulunan  Avukat Kerem  Zeybek’in sahibi olduğu Zeybek avukatlık bürosuna gönderdi..  Avukat Zeybek’in annesi Emine Zeybek  Ak Parti Kocaeli Milletvekili..

216 liralık ceza Zeybek Hukuk bürosuna gelince bir anda, icra giderleri vekalet ücreti takipten itibaren asıl alacak, işletilecek reeskont avans eklenince bir anda 2 bin 152 liraya yükseldi.

Yani 10 katı kadar..

Yarısı icra ve avukatlık masrafları olarak ekleniyor..

 Otoyol  A.Ş.nin avukatlığını yapan Zeybek Hukuk Bürosu, ilamsız icra takibini yaparken, icra takibi öncesinde de borçluya herhangi bir bildirim yapmadığına da  üstüne basa basa da belirtelim

 Türkiye’de yap işlet devlet modeliyle yapılan otoyollarda devletin 5 müteahit firmaya geçiş garantisiyle milyonları vermesinin yanısıra, otoyol işletmesi  A.Ş. ‘geçiş ihlalleri’yle ilgili olarak uyguladığı sistem ile kasasına ‘Ceza’ adı altında para koyarken, ‘Tanıdık’ hukuk bürolarını da zengin ediyorlar..

Diğer şirketlerin hukuk büroları geciken ödemelerin tahsilatı için borçluları gerek SMS gerekse telefonla arayarak ödeme için bilgilendirme isterken,  Otoyol  A.Ş.nin anlaşmaları avukatları bu yönteme başvurmuyorlar.

Gerekçeleri ise geçiş sırasında verilen fişte  ’ödemenin  15 gün içerisinde yapılmaması halinde borcun 4 kat, bu süre sonrasında da yapılmaması halinde icra takibi yapılacağı yönündeki bilgilendiren yazı olduğu…

Geçiş ihlali yapan araç sahipleriyle iletişeme geçmeyerek adeta cezanın katlanmasına zemin hazırlayan uygulama ile her ay binlerce araç sahibi icraya verilirken, otoyolu işleten şirket ve o şirketin tanıdık avukatları kazançlarına kazanç  katıyorlar..

Sizde yukarıda yaşananları yaşamamak  sürpriz icra ile karşılaşmamak için yapmanız gereken, şirketlerin sistemlerine girerek 'Geçiş ihlali sorgulaması yapmanız'..

Bizden söylemesi..

 

 

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız