Bakan Nebati 'yastık altı altın' planını açıklıyor

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, fiyat artışlarına karşı tedbirler, yastık altı altınların finansal sisteme entegrasyonu ve KGF desteğini içeren paketi açıklıyor.

Bakan Nebati 'yastık altı altın' planını açıklıyor
12.02.2022 - 14:46
Kaynak: Haber Merkezi
708

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Türkiye Ekonomi Modeli' çerçevesinde, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, piyasadaki çatı kuruluşlar, kamu ve özel banka temsilcilerinin katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde bir dizi tedbir ve destek açıklıyor.

Nebati'nin açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Bu model yastık altı birikimleri finansal sisteme kazandıracak. Yerli tasarrufların merkeze alınmasını sağlayacak.

2022 mart ayından, 1 Mart'tan itibaren 81 ilde en az bir adet olmak üzere 2022 yılında da 1500'ün üzerinde kuyumcunun dahil olacağı çalışmaları başlatıyoruz. Fiziki olarak biriktirdikleri altın tasarruflarını kolay ve güvenli şekilde kuyumcular ve bankalar aracılığıyla finansal sisteme teslim edecekler. Talep etmeleri halinde fiziki olarak geri alabilecekler. Yıl sonuna kadar en az 10 bin kuyumcu sisteme alınacak.

Altın bizim bir gerçekliğimiz. Bu madenin artık ülke ekonomisini güçlendirecek, finansal sistemi rahatlatacak, TL'yi özendirecek bir araç haline dönüştürülmesinin tam zamanı. Tüm vatandaşlarımızın bu konuda gerekli adımı atmasını bekliyoruz.

Vatandaşın altınlarını sisteme daha rahat koyabilmesi için kapsamlı çalışmaları vakit kaybetmeden hayata geçiriyoruz. Bankalarımızın bazı şubeleri sürekli aracılık edecek.

Bundan sonra Türkiye büyüyecek, cari açık dengeye gelecek. Bundan sonra istikrar, üretim ve büyümenin konuşulduğu bir döneme girdik.

60 milyar liralık kefalet hacmi oluşturuyoruz. Bitince başlayacak paketlerin ilk adımı. Yeter ki üretin, yeter ki bu ülkeye katma değer sağlayacak adımları atın. Biz tüm sektörlerin önünde yol açıcı olacağız.

Yatırım destek paketi, ihracat destek paketi ,işletme harcamaları destek paketi olmak üzere 3 paketi uygulamaya koyuyoruz.

Son dakika haberinin ayrıntıları hazırlanıyor...


Editör: N. Cingirt