Elektrik faturalarında 'Her şey dahil' kazığı!

Şirketlerin tüketilen enerjinin yanı sıra birçok kalemdeki masraflarını vatandaşa yüklediği ortaya çıktı.

Elektrik faturalarında 'Her şey dahil' kazığı!
10.02.2022 - 08:40
Haber Merkezi
297

Elektrik faturalarına yapılan zamlar el yaktı. Tarifelerdeki değişiklik de faturalardaki yangını söndürmedi.  Devlet vatandaşa maliyetleri daha az yansıtmak için yüzde 50’sini karşılama kararı aldı. Ancak özel elektrik dağıtım şirketleri vatandaşın üzerine yüklediği maliyetleri artırdıkça artırdı. Tv100 dağıtım şirketlerinin faturalardaki vurgununun izini sürdü. 

Türkiye’de yıllık yaklaşık 291 milyar kilovat elektrik tüketiliyor. İki çocuklu dört kişilik bir ailenin ortalama tüketimi ise 253 kilovat. Yılbaşından itibaren yapılan zamlarla hem hanelere hem esnafa hem de üreticiye gelen yüksek elektik faturaları cep yaktı. Yüksek faturalar hanelerin yanı sıra esnafa da ağır bir yük bindirdi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yükselen maliyetin tamamını vatandaşa yansıtılmadığını elektrikte maliyetin yarısını devletin karşıladığını açıkladı. Kademeli tarifede kota 150 kilovattan yapılan değişiklikle 210 kilovata çıktı.

Bu gelişmelerin ardından gözler dağıtım şirketlerine çevrildi. Şirketlerin tüketilen enerjinin yanı sıra birçok kalemdeki masraflarını vatandaşa yüklediği ortaya çıktı.

Tahsil edilemeyen fatura bile vatandaşının sırtına bindiriliyor

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ, dağıtım şirketlerinin faturalara yansıttığı masrafları tek tek anlattı.

Dağıtım şirketlerinin maliyeti kabartmak için türlü türlü masrafları faturaya yansıttığı belirten özdağ ilginç örnekler verdi. 

Elektrik dağıtım şirketleri işi o kadar ileri götürmüş ki tahsil edemediği faturayı bile vatandaşa kesiyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız