Hekimoğlu İsmail hayatını kaybetti

Hekimoğlu İsmail hayatını kaybetti
16.01.2022 - 10:38
Haber Merkezi
575

Hekimoğlu İsmail adıyla tanınan ünlü yazar Ömer Okçu, vefat etti.

Minyeli Abdullah ve Maznun'un yazarı Hekimoğlu İsmail, hayatını kaybetti. Gerçek adı Ömer Okçu olan yazar bir süredir tedavi görüyordu. Hekimoğlu'nun vefat haberini oğlu Osman Okçu, "Babam Hekimoğlu İsmail Ahıret yolculuğuna çıktı dualarınızı beklerim." sözleriyle duyurdu.

"YÖNETMEN OLUP DERDİMİ SİNEMA İLE ANLATMAK İSTERDİM"
Minyeli Abdullah ve Maznun'un yazarı Hekimoğlu İsmail, gazetemize yaptığı açıklamada sağlığına kavuştuğunda yapacağı ilk şeyin roman yazmak olduğunu söylemişti. Hekimoğlu İsmail,  "20 ile 30 yaşındaki neslin romanını yazmamız gerekiyor. Ya sol var, ya dini kitaplar var. Bu neslin romanı yok" diyen İsmail, bir yönetmen olup mesajlarını sinema ile vermeyi düşündüğünü kaydetti. Felç sebebiyle vücudunu tam olarak kullanamayan İsmail, "Senaryo yazmak isterdim. İslam'ı anlatmayan film veya roman benim sahamın dışındadır" ifadelerini kullanmıştı.

HEKİMOĞLU İSMAİL KİMDİR?

Asıl adı Ömer Okçu' olan yazarın , yazılarında kullandığı "Hekimoğlu İsmail" müstearı dedesinin adıdır. 1932'de Erzincan'da doğup burada ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra 1952'de Zırhlı Birlikler Okulu'ndan mezun olmuştur. Daha sonra astsubay olarak göreve başladığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 1972'de emekli olmuştur.

2009 itibarı ile 80 baskıyı geçen, bir dönem yasaklanıp daha sonra serbest bırakılan Minyeli Abdullah romanını 1967'te yazmış ve bu eser ile tanınmıştır. Gazeteciliğe haftalık İttihad gazetesi ile başlayıp 5 yıl Yeni Asya Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan ve 1975'te Sur dergisini çıkaran Okçu, Türdav'ın ve Timaş'ın kurucuları arasındadır. Birçok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu'nun 40'tan fazla eseri olup yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferans vermiştir. Kendisine Harran Üniversitesi tarafından "Edebiyat Doktoru" unvanı verilmiştir.

Yazıları sebebiyle 1950'den itibaren çeşitli zamanlarda hakkında davalar açılmış, gözaltına alınmış, birkaç kere DGM'ye çıkarılmış, 163. maddeden yargılanmış, 1992'de de Bir gazetedeki "Demek ki öyle..." başlıklı yazısı sebebi ile TCK’nın 159. maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile 1 sene mahkûmiyet cezası alıp 72 gün hapis yatmıştır. Şubat 2002'de felç geçirmesi sonucu sol bacağını ve sol elini kullanmakta zorluk çekmektedir. Askerlik hayatında başladığı kep giyme alışkanlığını bırakmayarak çoğunlukla kepiyle görüntülenen Hekimoğlu, 1988'de başladığı köşe yazarlığını uzun yıllar sürdürmüştür.

3 Şubat 2002’de Eyüp Sultan Camii’nde beyin kanaması geçirmiş, komadan kurtulup evine getirilmesinin ardından 1 Mart 2002'de ikinci defa beyin kanaması geçirmiştir. Kendisine müdahale eden doktorların yüzde 5 yaşama şansı vermesine karşın hayatta kalmış ancak vücudunun sol tarafı felç olmuştur. 10 Haziran 2009'da mide ve bağırsak rahatsızlığı nedeniyle yeniden hastaneye kaldırılmış ve yeni bir ameliyat geçirmiştir


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız