Yeni ekonomi paketi Meclis'te! Memura ve emekliye ek zam yolda

AK Parti'nin hazırladığı 18 maddelik yeni ekonomi paketi Meclis'e girdi. TBMM, bu hafta memur ve emekliye ek zammı içeren 'yeni ekonomi paketi' ve Öğretmenlik Meslek Kanunu için mesai yapacak. Düzenleme kapsamında doğal gazda kademeli tarife dönemine geçilecek, kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2022 arasında uygulanacak artış oranı yüzde 5'ten yüzde 7,5'e yükseltilecek, en düşük emekli maaşı da 2 bin 500 TL'ye çıkacak.

Yeni ekonomi paketi Meclis'te! Memura ve emekliye ek zam yolda
10.01.2022 - 15:34
Haber Merkezi
499

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMB) yeni haftada, merakla beklenen memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifini yasalaştırmayı içeren yeni ekonomi paketi için mesai yapacak.

Düzenlemeyle, kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2022 dönemi için uygulanacak artış oranı yüzde 5'ten yüzde 7,5'e yükseltilecek. Gelir ve aylık ödemesi yapılanlara bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme miktarı 2 bin 500 liraya yükseltilecek. İşte yeni ekonomik paketle ilgili merak edilenler...

DOĞALGAZDA KADEMELİ FATURA UYGULAMASI

Kanun teklifinde, doğalgazda kademeli fatura uygulaması da yer alıyor.

Buna göre, BOTAŞ tarafından bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilecek.

Teklifle ayrıca, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yüzde 25 olan devlet katkısı oranı yüzde 30'a çıkarılacak.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TEKLİFİ

Meclis gündemindeki bir diğer önemli düzenleme ise, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi olacak.

Teklif, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda ele alınacak.

Meclis'te yeni haftada siyasi partilerin grup toplantıları da olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü yeni yılın ilk grup toplantısında, AK Parti milletvekillerine hitap edecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de partilerinin grup toplantılarında kürsüde olacak. Liderler gündeme dair mesajlarını Meclis'ten verecek.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız