Euro’da Türeci ve Şahin’in resmi olacak

Avrupa Merkez Bankası euro banknotların üzerine Biontech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerini basmayı planlıyor.

Euro’da Türeci ve Şahin’in resmi olacak
1.01.2022 - 18:00
Haber Merkezi
428

Avrupa Parlamentosu Bieontech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerinin yeni piyasaya çıkacak Euro banknotlarının üstüne basılmasını tavsiye etti. Bu teklifi Avrupa Parlamentosunun Almanya kökenli milletvekili Moritz Körner yaptı.

Die Welt am Sonntag gazetesine konuşan Körner, euro banknotlarının üzerinde Avrupalı önemli şahsiyetlerin resimlerinin bulunması gerektiğini belirterek, "Şahin ve Türeci kesinlikle bu şahsiyetlerden ikisi. Çalışmaları milyonlarca Avrupalı’nın hayatını kurtardı" dedi.

para.jpg

Çiftin yaşam biyografisinin etkileyici olduğunun altını çizen Körner, "Onların yaşam çizgisi uyum, yükselme, girişimcilik, bilimsel mükemmeliyet ve açık bir göç toplumunun potansiyeli adına etkileyici bir hikaye" şeklinde konuştu.

Avrupa Merkez bankası euronun tedavüle girmesinin üzerinden 20 geçmesiyle birlikte banknotları yeniden düzenlenmesini talep ediyor. Bu sürece vatandaşların direk katılabilmesi için her ülkeden tavsiyeler yapılması isteniyor.

Ancak yeni banknotların piyasaya çıkması için birkaç yılın geçmesi gerekiyor. Avrupa Merkez Banası 2024 yılında yeni banknotların üretilmesi için ve bu yeni paraların piyasaya sürülme zamanı hakkında bir karar verecek.

AŞILARINI TAM OLANA 50 EURO

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild, haberinin görselinde Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in bulunduğu 50 euro'yu kullanarak, aşılarını tam olarak yaptıran kişilere 50 euro verilmesi çağrısı yaptı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız