Bakanlık harekete geçti! 81 ilde eş zamanlı fahiş fiyat denetimi

Kurun düşmesiyle beraber raf fiyatlarına güncellemenin gelip, gelmeyeceği tartışma konusu olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ticaret Bakan Muş'un açıklamalarından sonra 81 ilde zincir marketlere yönelik eş zamanlı denetim başladı. Denetimde, ürünün satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında farka bakıldı.

Bakanlık harekete geçti! 81 ilde eş zamanlı fahiş fiyat denetimi
25.12.2021 - 10:45
Haber Merkezi
471

Tüketiciler, döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte birçok ürüne gelen zamlara, kurun düşmesiyle fiyatların yeniden geri çekilmesini beklemeye başladı. Bazı ürünlerde fiyat düşüşleri olsa da henüz istenilen seviyeye ulaşılmadı. Bu kapsamda fiyatları araştırmak üzere 81 ilde denetimler başladı.

ERDOĞAN: FAHİŞ FİYATTA ISRAR EDENLERİN ÜZERİNE GİDİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da , akademisyen ve ekonomistlere bir araya geldiği toplantıda raf fiyatlarına vurgu yaparak, "Dolardaki artışları hangi oranla yükseltiyorlarsa şimdi geri indirmelerini istiyoruz. İndirimlere başlayanlar var. Yükselişteki hıza ulaşmalarını istiyoruz. İndirimler gerçekleşmezse bakanlıklarımız ellerindeki tüm imkanlarla fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerlerine gidecek" uyarısında bulunmuştu.


BAKAN MUŞ'TA UYARMIŞTI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'ta geçtiğimiz günlerde döviz kurlarındaki düşüşe değinerek “Döviz kurlarındaki düşüşü, tedarik zincirinin her halkasında fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerimiz artarak devam edecek” yönünde açıklama yapmıştı. Kurdaki düşüşün etiket fiyatlarına yansıyıp, yansımayacağı tartışma konu olurken, bakanlık bu konuda zincir marketlere eş zamanlı denetim kararı aldı.

SATIŞ FİYATLARI İLE KASA FİYATLARI ARASINDA FARKA BAKILDI

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli ve ekibi Ankara’da gazetecilere denetimlerin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlattı. Market denetiminde ekipler, yağ, un, makarna, bakliyat, meyve sebze, temizlik ürünleri başta olmak üzere vatandaşın en çok ihtiyaç duyduğu ürün gruplarında fiyatları inceledi. Ürünlerin geliş fiyatlarıyla satış fiyatları, raf fiyatlarıyla kasa fiyatları arasında fark olup olmadığına bakıldı.


Adnan Benli, fahiş fiyat başta olmak üzere yönetmeliğe aykırılıklar durumunda 2021’de her bir ürün için en az 10 bin 900, en çok 109 bin lira ceza uygulandığını belirterek, yeni yılda bu cezaların yeniden değerleme oranında artarak alt sınırın 14 bin 860 liraya, üst sınırın da her bir ürün için 143 bin 860 liraya çıkacağını açıkladı. Şikâyetler üzerine denetim yaptıklarını belirten Benli, haksız fiyatlar konusunda vatandaşları ‘Haksız Fiyat Mobil Uygulaması’ ile ‘Alo 175 Tüketici Hakları’ ya da doğrudan ticaret il müdürlükleri aracılığıyla şikâyet etmeye çağırdı.


"ALIŞ FİYATLARI AŞAĞI GELİRSE, RAF FİYATLARINI AŞAĞI ÇEKERİZ"

Öte yandan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı ve BİM İcra Kurulu üyesi Galip Aykaç da süreci şöyle değerlendirdi:

“Kurdaki düşüş memnuniyet verici. Bizim raf fiyatlarımızı belirleyen durum alış fiyatlarımızdır. Alış fiyatları aşağı gelirse bizler de raf fiyatlarını aşağı güncelleriz. Fiyatların aşağıya yön değiştirmesi zaman alacak gibi duruyor.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız