Yılın Son Bakanlar Kurulu Bugün Toplanıyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki yılın son Bakanlar Toplantısı'nda ana gündemi bir yılın muhasebesi niteliğinde konular ele alınacak.

Yılın Son Bakanlar Kurulu Bugün Toplanıyor...
20.12.2021 - 10:04
Haber Merkezi
516

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2021 yılının son Bakanlar Toplantısı bugün yapılacak. Masada faiz kararları sonrası tırmanışa geçen döviz kurları, emekli ve memur maaşları ve koronavirüsün yeni varyantı Omicron'a karşı tedbirlerin konuşulması bekleniyor.

Toplantının ana gündem maddeleri şu şekilde:

MEMUR, EMEKLİ MAAŞLARI, 3600 EK GÖSTERGE...

Asgari ücrete gelen zammın ardından emeklilere yapılacak zam oranı merak ediliyor. Aynı zamanda asgari ücrete gelen zamla birlikte kamu işçilerinin yüzde 98'inin ücretleri asgari ücret düzeyine indi. Enflasyon oranlarının netleşmesinden önce toplu sözleşme imzalayan memurlar da zam beklentisi içerisinde.
3600 ek göstergeyle ilgili son durumun da toplantıda gündeme alınacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in toplantıda konuyla ilgili sunum yapması bekleniyor.

DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMA

Toplantıda döviz kurundaki yükselişin ekonomiye yansıması da ele alınacak. Ardı ardına yaptığı faiz indirimi sonrası Merkez Bankası’nın dövize yaptığı müdahaleler de bu toplantının en önemli başlıklarından birini oluşturacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de ekonomik gelişmelerle ilgili bilgilendirmelerde bulunacak.

FAHİŞ FİYATLAR

Stokçuluk yaptığı iddia edilen kişilere verilecek idari para cezasının artırılmasına ilişkin düzenleme bu hafta TBMM gündemine geliyor. AK Parti, piyasalarda görülen fiyat artışının sebepleri arasında stokçuluk olduğunu söylerken iktisatçılar fiyatlardaki artışların enflasyonu yükselten politikalardan kaynaklandığı görüşünde.

Bakanlar Toplantısında fahiş fiyat artışları ve stokçuluk da gündeme alınacak ve yeni tedbirler masaya yatırılacak.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Türkiye’de İstanbul ve İzmir’de görülen Omicron varyantı da toplantının ana gündem maddelerinden biri olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısı sonrası tedbir olarak hatırlatma dozu yapılabileceğini açıklamıştı. Toplantıda Bakan Koca’nın yapacağı bilgilendirme sonrası bir yol izleneceği belirtiliyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız