LPG'ye 13 günde ikinci zam

Türkiye'de 4,5 milyondan fazla aracın yakıt olarak kullandığı LPG'ye 13 gün önce yapılan 49 kuruşluk zammın ardından bir zam daha geliyor. LPG'nin litresini 6,92 liraya çıkaracak 25 kuruşluk zam bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

LPG'ye 13 günde ikinci zam
15.11.2021 - 11:38
Haber Merkezi
441

Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı, akaryakıtta zamları da beraberinde getirmeye devam ediyor.

En son 2 Kasım'da 49 kuruş zamlanan LPG'ye bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 25 kuruş daha zam geliyor.

Ekim ayında 93 kuruş zamlanan LPG’ye 2 Kasım’da 49 kuruş daha zam gelmişti.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız