MetroPOLL anketinde bir ilk: Millet, Cumhur'u geçti

MetroPOLL Araştırma'nın bugüne kadar açıkladığı anket sonuçlarında Millet İttifakı hep geride görünüyordu. Son ankete göre; Cumhur İttikafı'ndan AK Parti'nin oy oranı yüzde 32,6 iken, MHP ise yüzde 7,4 ile seçim barajını geçemedi. Millet İttifakı'ndan CHP ile İYİ Parti'nin toplam oy oranı da Saadet Partisi'nin oyu da eklendiğinde Cumhur İttifakı'nı geçti. Öte yandan kapatma davasıyla karşı karşıya kalan HDP'nin oyu ise yüzde 11,8 oldu.

13.11.2021 - 12:08
Haber Merkezi
413

MetroPOLL Araştırma, ekim ayı Türkiye'nin Nabzı adlı anket çalışmasında vatandaşlara, ''Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz? '' sorusunu yöneltti. Anket sonucuna göre; AK Parti'nin oy oranı, kararsız seçmenler dağıtıldığında bile yüzde 30'lara gerileyerek yüzde 32,6 oldu. Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'nin oy oranı ise yüzde 7,4 oldu. Bu durumda gelecek seçimlerde yüzde 10'luk seçim barajı uygulanırsa, MHP'nin baraj altında kalacağı görülüyor.

MİLLET, CUMHUR'U GERİDE BIRAKTI

MetroPOLL'ün seçim anketlerinde bir ilk gerçekleşti. Cumhur İttifakı'nın oyları Millet İttifakı'nın karşısında eridi. CHP'nin oy oranı, kararsız seçmenler dağıtıldığında bile yüzde 25,2'yi bulurken, İYİ Parti'nin oyları yüzde 14,3 oldu. İki partinin yüzde 39,5 olan toplam oy oranı, Cumhur İttifakı'nın yüzde 40'lık oy oranına hayli yakın seyrediyor. Hatta Saadet Partisi'nin 1,7'lik oyu da hesaba katıldığında, Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'nı geride bırakıyor.

KARARSIZLARIN OY ORANI YÜZDE 20

Anket araştırmasında, HDP'nin oy oranı ise yüzde 11,8 olarak görüldü. Buna göre HDP, seçimi dördüncü sırada tamamlayarak yüzde 10'luk seçim barajının uygulanması durumunda Meclis'e giren son parti oluyor.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer detay ise, kararsızlar ve protesto oy vereceğini söyleyenlerin toplamının yüzde 20'lere yakın olması oldu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız