Açık cezaevi izinleri uzatılmayacak mı?

Pandemi salgını nedeniyle izine gönderilen ve 31 Mayıs 2020 tarihinden bu yana 9 kez uzatılan açık cezaevi izinleri 30 Kasım’da sona eriyor. Siyasi iktidarın 88 bin hükümlünün faydalandığı bu izni bir daha uzatmayacağı ifade ediliyor

Açık cezaevi izinleri uzatılmayacak mı?
11.11.2021 - 10:36
Haber Merkezi
336

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan kabinenin gündem başlıklarından biri de açık ceza infaz kurumlarında bulunup izine gönderilen yaklaşık 88 bin hükümlü oldu. Koronavirüs pandemisinin başlangıcında yoğunluğu azaltmak için açık cezaevlerindeki hükümlüler, ilk olarak 15 Nisan 2020 günü "izinli" olarak evlerine gönderilmişti. 31 Mayıs 2020 tarihinden bu yana 9 kez uzatılan açık cezaevi izinleri 30 Kasım'da sona eriyor.

 İZİNDEN DÖNMEYEN FİRARİ SAYILACAK

 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün de konuyla ilgili bir sunum yaptığı kabine toplantısında, açık cezaevi izinlerinin uzatılmamasının kararlaştırıldığı öğrenildi. 30 Kasım itibariyle cezaları biten (şartla veya bihakkın tahliye olanlar) süresi dolanlar geri cezaevine dönmeyecek. Ancak ceza süresi henüz dolmamış olanlara Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) tarafından cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiği tebligatla bildirileceği gelen haberler arasında. İzinden zamanında dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında ilgili savcılık tarafından yakalama kararı çıkarılacak. İlgili kurumlar hükümlülerin ceza infaz kurumlarına dönüş prosedürüyle ilgili yol haritası belirlemeye çalıştığı öğrenildi. Firari duruma düşen hükümlüler ise kapalı ceza infaz kurumuna gönderilip haklarında firar suçundan adli soruşturma başlatılacak.

Açık ceza infaz kurumu izinlerinin önümüzdeki 2 hafta içerisinde tamamen netleşmesi bekleniyor. Sosyal medya üzerinden binlerce hükümlü ve yakını ise izinlerin uzatılması için son dönemde yoğun çaba göstermişti.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız