'Baldız' fetvası ortalığı karıştırdı!

Diyanetin 'Baldız' fetvası ortalığı karıştırdı! "Baldızla yapılan zina nikahı bozar mı?"

'Baldız' fetvası ortalığı karıştırdı!
21.10.2021 - 15:48
Haber Merkezi
1732
1

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan "Fetvalar" kitabında, "Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu?" sorusuna verdiği yanıt sosyal medyada gündem oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olarak faaliyet gösteren Din İşleri Yüksek Kurulu'nun fetvaları, "Fetvalar" adıyla bir kitapta toplandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından basılan ve birden fazla baskı yapan kitabın 2015'te yapılan 3. baskısında ise yer alan bir fetva ise sosyal medyada gündem oldu.

 

BALDIZLA YAPILAN ZİNA NİKAHI BOZAR MI? 

"Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu?" sorusuna diyanet şu ifadelerle yanıt verildi: "Zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, bu fiili helal görmedikçe nikâhlarına zarar vermez. Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır."

 

"BALDIZ" KISA SÜREDE GÜNDEM OLDU

Söz konusu fetva, Diyanet tarafından internette de yayımlanan kitabın 4. baskısında yer almadı. Öte yandan gündeme oturan fetva, sosyal medyanın da en çok konuştuğu konular arasında yer aldı. Twitter'da konuya ilişkin binlerce tweet atıldı, "baldız" kelimesi TT listesinin zirvesine yerleşti.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ads
    ads
    22.10.2021 09:21

    neyi karıştıracak ülkedeki münafık deist pisliklerin kalpleri zaten kendileri gibi pislik! her gün fetva araştırıp gündem oluşuturuyolar! itolu itler istedi diye atlar ölmez fıkıh fıkıhtır, fetva bellidir!

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız