Gıdaya en az yüzde 30 zam bekleniyor!

Türkiye son yıllarda hiç olmadığı kadar art arda fiyatların yükselmesi ile derin bir kriz içine girdi. Amerikan Dolarının Türk Lirası'na karşı tarihin zirvelerini görmesi ile bazı ürünlerin fiyatlarında artış bekleniyor.

Gıdaya en az yüzde 30 zam bekleniyor!
21.10.2021 - 09:50
Haber Merkezi
284

Son günlerde akaryakıta gelen zamlar ile vatandaşlar bu duruma tepki göstermişti. Geçtiğimiz günlerde Dolar Lira karşısında tarihi zirveyi 9 liraya yükselerek göstermişti. 9 lira barajını geçen dolar çok kısa sürtede 9.30 bandına dayandı. Kısa sürede de 9.30'a gelen Dolar, bazı ekonomik dengelerin değiştireceği yorumları yapıldı.

DOLARIN ATEŞİ MARKETLERE DE YANSIYACAK!

Kısa sürede liranın Amerikan doları karşısında hızla erimesi ile artan fiyatlara gıda ürünlerinin de ekleneceği belirtildi.

ok kısa süre içerisinde tüketicilerin en az yüzde 30'luk yeni bir zamla karşılaşacağını söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise piyasada kurdaki artış yüzünden dengelerin değiştiğini ifade ediyor. Akaryakıttaki zamlar karşısında her üreticinin zora düştüğünü belirten Öncel, durumu bir örnekle anlatıyor;

"Bu sabah sünger almak istedik. Ancak karşı taraf parayı öğlene kadar yatırmamızı, öğleden sonra aynı fiyattan veremeyeceğini söyledi. Üstelik süngeri 20 gün sonra gönderecek. Piyasada bir öngörülebilirlik kalmadı. Ciddi seviyede oynaklık var. Sürekli yeni zamlar geliyor. Özellikle petrol ve akaryakıttaki zamlar hem lojistikte hem de hammadde temininde ciddi problemlere neden oluyor."

Fiyat artışlarını tüketiciye aynı ölçüde yansıtmamak için çeşitli hesaplar yaptıklarını ifade eden Öncel, "Ama bu sınır geçildi. Artık yansıtmak zorundayız. Zaten üreticiler de artık dış pazarlara mal gönderiyor. Bunun nedeni de çok basit. TL'deki değersizlik. Üretici dolar kazanmak istiyor. İçerde de az olan ürünün fiyatı artıyor ayrıca. Bugün Laleli'de yabancılar bavul bavul ürün alıp gidiyor. Çünkü ucuz bir pazar var onlara göre. Bu dönemde Türkiye'ye gelen bu alıcıların uzun vadede kalıcı olmasını sağlamak gerekiyor" diye konuşuyor. (Deutsche Welle Türkçe)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız