TYGD'den Kınama

TYGD'den Kınama
29.08.2021 - 14:05
Haber Merkezi
438

Tarafsız Yerel Gazeteciler Derneği Düzce İl Temsilcisi (TYGD) Yavuz Çakar olarak  önceki akşam saatlerinde Akçakoca’da bir kafeterya’da çıkan yangını Akçakoca’da Gazeteci haber yapmak üzere olay yerine gidip haber görüntüleri çekerken  saldırıya uğramasını kınıyorum. 

“Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zor dönemde gazetecilerin mesleklerini yapmaları da değişik şekillerde engellenmektedir. Bunun son örneği Akçakoca’da yaşanmıştır.
Düzce’nin Akçakoca ilçesinde çıkan yangın’ın ihbarı üzerine olay yerine giden gazetecilerin saldırıya uğramıştır. Edinilen bilgiye göre saldırının yaşandığı ve yangının çıktığı kafeterya’nın çevresinde bulunan gazetecilere ‘çekim yapamazsınız’ diyerek saldır’dılar .
Saldırı sırasında “Gazeteciye görev yaptırmamak, gazeteciyi engellemek, hele hele gazetecileri  tartaklamak ne insanidir ne ahlaki..!Böyle bir saldırının yangın esnasında olması da düşündürücüdür.Yangın kent için acil müdahale anlamı taşır. Yangını haber alan gazetecilerde görev ifa etmek için gittikleri yangın mahallinde görev yaptıkları esnada tartaklanmışlardır.
Yangında gazeteciyi tartaklamak “yangını körüklemek” anlamı taşır. Şu unutulmamalıdır: Gazetecilik bir kamu görevidir. Yangını görüntüleyerek halkı ve yetkili birimleri harekete geçirmek için görev yapan gazetecinin bu görevi ifa etmesini engellemek “alenen suçtur; yangını körüklemektir. Bu engelleme ve tartaklama ‘halkın haber alma hakkını gasp etmek anlamı taşır.’ O yüzden acilen bu gazetecileri tartaklayan magandalar tespit edilmeli. Kanun hükümleri gereği adalette hesap vermelidirler. Bugün cezası verilmeyenler yarın karşımıza farklı yöntemlerle saldırılarını artıracaklardır. Bu MAGANDALAR, gazetecilerin görev yapmasını engelleyerek, üstelik tartaklayarak da çifte suçu BİRLİKTE İŞLEMİŞLERDİR. 
 İyi niyetle haber yapan gazeteciyi tartaklayarak elindeki malzemesini kırmaya tevessül etmesi affedilebilecek bir hareket değildir. Sanki gazeteci yangının mümessili gibi davranılmıştır. Yangın esnasında insanların can ve mal telaşıyla mücadele ettikleri esnada GÖREVİNİ YAPAN GAZETECİLERİN engellenmesi, tartaklanması ve malzemeleri alınarak parçalanması o anda halkın gazetecilere olan toplumsal tepkisine zemin hazırlanması gazetecilerin  sakin ve vakur duruşu ile büyümeden aşılmıştır.

Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; adli makamları da gazetecilere görev yaptırmayan magandaların da tespit edilerek adalete teslim edilmelerini bekliyoruz.”   

Saldırıya uğrayan gazeteci meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız