Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevden 'affını' istedi; yerine Vahit Kirişçi atandı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden affını istedi. Vahit Kirişçi, Tarım ve Orman Bakanı oldu. Karar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevden 'affını' istedi; yerine Vahit Kirişçi atandı!
4.03.2022 - 07:42
Kaynak: Haber Merkezi
1917

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanana karara göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden affını istedi. Pakdemirli'nin af talebii Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi.

Karara göre, Vahit Kirişçi Tarım ve Orman Bakanı oldu.

Resmi Gazete'de şu ifadelere yer verildi:

"Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli'den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişçi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince atanmıştır."

VAHİT KİRİŞCİ KİMDİR?

w28.jpg

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960'da, Kahramanmaraş'ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye'dir.

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi.

İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Editör: N. Cingirt