Zorunlu Trafik Sigortası Tavan ve Taban Fiyatları Güncellendi!

Zorunlu Trafik Sigortası Tavan ve Taban Fiyatları Güncellendi!
13.09.2022 - 19:03
Güncelleme 13.09.2022 - 19:38
Haber Merkezi
267

Motorlu araçlar için zorunlu trafik sigortası, kaza anında karşı tarafın masraflarının karşılanmasını sağlıyor. Her yıl yenilenmesi gereken bu sigortanın primleri; kullanılan aracın modeli ve durumu, aracın kayıtlı olduğu şehir gibi unsurlar dikkate alınarak belirleniyor. Zorunlu trafik sigortasının belirli aralıklarla tavan ve taban fiyatları değişiyor. Değişen fiyatlar doğrultusunda kişilerin ödediği primler bir önceki yıla göre artıyor. 1 Eylül 2022 itibarıyla gelen zamlarla araç sigorta fiyatları yani zorunlu trafik sigortasının tavan ve taban fiyatları da yükseliyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Devlet tarafından zorunlu tutulan trafik sigortasının limitleri ve teminatları devlet tarafından belirlense de ödenmesi gereken sigorta primleri hizmet alınan şirkete göre değişiklik gösterebiliyor. Hesaplama yapılırken çeşitli faktörler değerlendiriliyor. İlk olarak aracın markası ve modeline bakılarak kaza riski tespit ediliyor. Düşük model araçlar yüksek risk grubunda değerlendiriliyor. Aracın donanımları, kaç yıldır kullanıldığı da dikkate alınan diğer özellikler arasında yer alıyor.

Fiyat hesaplanırken sürücünün yaşı, deneyimi ve kaza geçmişine de dikkat ediliyor. Deneyimsizlik ve geçmişte yapılan kazalar riski artıran faktörler olarak kabul ediliyor. Aracın kayıtlı olduğu şehirdeki kaza oranının yüksek ya da düşük olmasına göre prim fiyatları değişiklik gösteriyor. Aracın hasar kaydının olmaması trafik sigortası primlerinin düşük olmasında önemli bir faktör. Aracın kazasız geçirdiği her yıl için prim indirim yapılıyor. Dolayısıyla araç sahibinin kazaya karışması ve kazada hatalı bulunması durumlarında da sonraki poliçe döneminde prim artışı oluyor.

Zorunlu trafik sigortası fiyat hesaplamasında 7 basamak bulunuyor. Bu basamaklar araç sahiplerinin hasarsızlık durumlarını ifade ediyor. 1,2 ve 3. basamaklardaki sürücüler hasarsızlık indiriminden yararlanamıyor. 1. basamak ilk üç yıl, 2. basamak ilk iki yıl ve 3. basamak ilk yılı hasarla kapatan araçlar olarak tanımlanıyor. Bu sürücülere yeni prim döneminde sırasıyla %135, %90 ve %45 artış uygulanıyor. İlk defa trafiğe çıkacak sürücüler 4. Basamak olarak kabul ediliyor. 5. basamak ilk yılın, 6. basamak iki yılın ve 7. basamak üç yılın hasarsız kapatılması durumlarını nitelendiriyor. Bu basamaklar için ise sırasıyla %10, %22 ve %42 indirim uygulanıyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Güncel Tavan ve Taban Fiyatları Nedir?

12 Nisan 2017’den beri zorunlu trafik sigortası için devlet tarafından tavan fiyatlar belirleniyor. Dolayısıyla sigorta şirketleri belirlenen bu ücretin üstünde prim talep edemiyor. Şehirlerin risk haritası, tavan fiyat tarifesinin belirlenmesini sağlıyor. Tavan fiyatlar her ay düzenli olarak artsa da son zamanlarda maliyetlerin artması sebebiyle sigorta şirketleri seyyanen zam da

yapabiliyor. Buna ek olarak aylık artış katsayılarında da belirli güncellemeler oluyor. Bu yıl içinde belirlenen %1’den %2,25’e çıkan artış katsayısının yanı sıra 1 Eylül itibariyle uygulamaya konulan yeni zamlar belirlendi. En ucuz trafik sigortası bulmak için basamak kriterlerine dikkat etmek gerekiyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) hasar-prim dengesi doğrultusunda trafik sigortası tarifelerini güncelleyerek primlere %20 zam yaptı. Bununla birlikte aylık artış da %2,25’ten %4,75’e çıkarıldı. Güncellemeden sonra hasarsızlık indirimi de düşürüldü. Prim indirim oranları güncelleme öncesinde 5. basamak için %15, 6. basamak için %30 ve 7. basamak için %45 olarak uygulanıyordu. Eylül ayından itibaren düzenlenecek poliçeler için ise bu oranlar %10, %22 ve %42 olarak değiştirildi. Aynı şekilde 1,2 ve 3. basamakların prim artırım oranları da düşürüldü. 1. basamak için %150, 2. basamak için %100 ve 3. basamak için %50 olan bu oranlar %135, %90 ve %45’e çekildi. 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız