Daha önce 2 kez engellenmişti...

Daha önce 2 kez boşaltılması engellenen göl şu anda boşaltılıyor.(Daha önce 16 Nisan 2021 Cuma ve 26 Mayıs 2021 Tarihinde iki kez gölün boşaltılması Alaplı Kaymakamlığı ve Jandarma’nın müdahalesi ile durdurulmuştu. Gölün açılan kısmının iş makinaları ile kapatılmasını sağlanmıştı.)

Daha önce 2 kez engellenmişti...
17.02.2022 - 11:14
Haber Merkezi
2519

Daha önce iki kez Cüruf şirketi tarafından boşaltılması vatandaşlar tarafından engellenen Doğal göl, bu gün öğleden sonra izinsiz bir şekilde boşaltılmaya başlandı.

Ereğli-Alaplı sınırında bulunan Kavak Mahallesi sakinleri tarafından defalarca şikayete konu olan Cüruf tesisi defalarca doğal gölü boşaltma çalışmalarında başarılı olamamış vatandaşların şikayetleri sonrası engellenmişti. Ancak şirket yetkilileri gölü boşaltma kararlı olunca, kendi imkanları ile bu gün gölü boşaltmaya başladılar.

Mahalle sakinlerinin iddialarına göre, Daha önce iki kez boşaltılması engellenen göl şu anda boşaltılıyor.(Daha önce 16 Nisan 2021 Cuma ve 26 Mayıs 2021 Tarihinde iki kez gölün boşaltılması Alaplı Kaymakamlığı ve Jandarma’nın müdahalesi ile durdurulmuştu. Gölün açılan kısmının iş makinaları ile kapatılmasını sağlanmıştı. Bu gün boşaltılan gölün suyu nedeniyle tarlaları su bastı. Derenin içi kaçak çalışan atık tesisleri nedeniyle cüruf tozu ile dolu. Taşan suyla birlikte bu atık dolu su vatandaşın tarlalarına kadar çıkmış durumda..

Boşaltılan gölün suyu Kavak deresindeki köprünün üzerinden geçiyor. DAVA DEVAM EDERKEN GÖL BOŞALTILIYOR. 28 kişiyi bulan mahalle sakini tarafından Gölün imara açılmasının durdurulması için dava açıldı. Dava devam ederken gölü atıkla doldurarak cüruf tesisi kurmak isteyen firma tarafından bu gün öğleden sonra göl boşaltılmaya başladı.

ALAPLI BALIKÇI BARINAĞI KİRLENMİŞ DURUMDA.

Tam bir çevre felaketi yaşanıyor. Göl ile deniz arasındaki mesafe 1,5 km. Su denize kadar ulaştı. Balıkçı barınağının fotoğrafı ekte.

GÖLÜN BOŞALTILDIĞI MAHALLENİN SAHİBİ KİM? Cüruf tesislerinin mesken tuttuğu ve şu anda tarlaların su altında kaldığı Kavak Deresi Mahallesi daha önce ayrı bir muhtarlık olmak için başvuruda bulunduğunda ve Alaplı’ya bağlanmak istediğinde Kdz Ereğli Belediyesi tarafından “Sizi Alaplıya da vermem ayrı muhtarlık olmanıza gerek yok. Ereğli’deki tüm mahallelerin sahip olduğu haklara sahip olacaksınız” sözü verilmiştir. Bölge halkı Cüruf Tesisinin kurulduğu mahalleye sahip çıkmasını bekliyor.

GÖLÜN BAŞALTILDIĞI KAVAKDERESİ ALAPLI İLE EREĞLİNİN SINIRINI OLUŞTURUYOR.

Atık Suyla kirlenen ve tarlaları su altında kalan Kavak Deresi mahallesi Kdz Ereğli Belediyesi Mücavhir alan sınırları içinde yer alıyor. Bu tarlalardan ve kavak deresi mahallesinden vergi alan, aynı zamanda ÇEVRECİ KİMLİĞİYLE TANINAN Kdz Ereğli Belediyesinin mahalleye sahip çıkması bekleniyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız