Zehirli atıklar dereye karıştı: Derenin rengi yeşile döndü

Ereğli'deki OSB'lerden bırakılan zehirli atıkların dere sularına karışmasıyla seralarda hasar meydana geldi. Bir derenin renginin de yeşile döndüğü görüldü.

Zehirli atıklar dereye karıştı: Derenin rengi yeşile döndü
15.10.2021 - 08:32
Haber Merkezi
1971

Zonguldak Ereğli'de Organize Sanayi Bölgesi'nden (OSB) tesislerinden bırakılan zehirli atık, derelerdeki sulara karıştı. Bu nedenle ilçenin Hamzafakılı, Topçalı ve Bölücek mahallelerinde yaşayanların seraları büyük hasara uğradı.

   
OSB'den bırakılan zehirli atıklar dereye karıştı: Derenin rengi yeşile döndü 2

Mahalle sakinleri, zehirli atıkların OSB’deki bazı tesisler tarafından özellikle akşam saatleri ile sabah 06.00-07.00 saatleri arasında bırakıldığını öne sürerek, seraları kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi.

   
OSB'den bırakılan zehirli atıklar dereye karıştı: Derenin rengi yeşile döndü 3

Mahalle sakinlerinden Sezai Karataş, “Organize Sanayi Bölgesi kurulduğundan beri bu dere yüzünden ürünlerimizden verim alamıyoruz, seralarımızı sulayamıyoruz, hayvanlarımıza su veremiyoruz. Sadece bu derenin atıklardan temizlenmesini istiyorum. 5 tane seramız vardı, 3 tanesini söktük, 2’si kaldı. Daha önce başvurumuz sonrası kaymakamlığın yardımı oldu, atıklar gelmiyordu. Bu dereden balık tutuyorduk, balık yiyorduk, yüzüyorduk, su içiyorduk ama fabrika atıklarından dolayı ne su içebiliyoruz, ne balık kaldı” dedi.

   
OSB'den bırakılan zehirli atıklar dereye karıştı: Derenin rengi yeşile döndü 4

Hamzafakılı Mahallesi sakinlerinden Hüseyin Kanca ise deredeki kokuya dikkat çekerek, “Yukarıdaki OSB'den atıklar buraya geliyor, sudan faydalanamıyoruz. Lağım karışıyor herhalde, akşam oldu mu mahalleyi bir koku sarıyor. Organize Sanayi’nin tüm pisliği bu derede birikiyor” ifadelerini kullandı.

Mahallenin üst tarafındaki OSB’ye yakın bölgede bulunan Akpınar Sokak'ta derenin başlangıç mevkiindeki kirliliğin gözle görülecek şekilde olduğu ifade edildi. Derenin adeta yeşil renge döndüğü görüldü.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız